Od 1 czerwca strony www administracji mają być przyjazne dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2015 15:49

Od poniedziałku 1 czerwca wszystkie serwisy administracji publicznej mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Taki obowiązek stawia przed serwisami rozporządzenie Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. Na razie warunki spełnia ok. 13 proc. stron.

Od 1 czerwca strony www administracji mają być przyjazne dla niepełnosprawnych

Strony administracji publicznej (chodzi o grupę ok. 80 tys. podmiotów) powinny zostać dostosowane do międzynarodowego standardu WCAG 2.0.

Jednak jak wynika z najnowszego raportu Fundacji Widzialni (z marca 2015 r.), która zajmuje się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu i bada proces dostępności stron internetowych, tylko 12,8 proc. instytucji publicznych ma strony internetowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Autorzy raportu podkreślają, że w 2013 r. dostosowanych stron internetowych było 1,7 proc., więc jest wyraźna poprawa, ponad siedmiokrotny wzrost liczby serwisów, które spełniają podstawowe wymagania dostępności. Nadal jednak ponad 85 proc. stron nie jest dostępnych dla wszystkich.

- Przeprowadzając od wielu lat badania dostępności stron internetowych obserwujemy niezmiennie, że głównym powodem, dlaczego serwisy nie są przyjazne dla osób niepełnosprawnych, starszych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe, jest brak wystarczającej wiedzy osób tworzących strony www, redaktorów treści, a nawet decydentów - powiedział PAP przewodniczący Rady Fundacji Widzialni Artur Marcinkowski.

Dodał, że i tak nastąpiła poprawa, bo zwiększyła się świadomość dotycząca konieczności dostosowania zasobów cyfrowych dla osób o specjalnych potrzebach.

- Niestety pomimo rosnącej świadomości i chęci polepszenia komfortu używania internetu przez osoby niepełnosprawne odnotowujemy błędy serwisów, które utrudniają, a w niektórych wypadkach uniemożliwiają korzystanie ze stron www. Brak opisów elementów graficznych, linków, elementów menu, pól formularzy to podstawowe grzechy serwisów - podkreślił Marcinkowski.

Eksperci przekonują, że można samodzielnie sprawdzić, czy serwis jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na konieczność przebudowy mogą wskazywać m.in. dokumenty publikowane w formie skanów - w ich treści nie da się zaznaczyć liter i wyrazów, zatem nie odczyta go czytnik, z którego korzystają osoby niewidome (najczęściej dotyczy to plików PDF); zdjęcia i grafiki bez tzw. opisów alternatywnych - osoba, która nie widzi albo widzi słabo, nie dowie się, co jest na ilustracji; filmy bez napisów - nie skorzysta z nich osoba niesłysząca (albo taka, która nie może włączyć głośnika).

Dostosowania będzie wymagał również serwis, z którego nie daje się korzystać tylko za pomocą klawiatury, bo jest to poważne utrudnienie dla osób z niepełnosprawnością ruchową albo taki serwis, który używa np. sformułowań typu "kliknij wyżej/niżej", co jest niezrozumiałe dla osoby, która nie widzi. Warto również zwracać uwagę na język, którym pisane są treści na stronie - powinny być one zrozumiałe m.in. dla niesłyszących, dla których język polski jest językiem obcym, oraz dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Z kolei dla niewidzących problemem jest np. nieprawidłowy opis zawartości serwisu internetowego czy brak odpowiednich opisów dotyczących wszelkich elementów graficznych znajdujących się na stronach, co utrudnia korzystanie ze specjalnych programów dźwiękowych, które analizują zawartość stron. Utrudnieniem jest też źle dobrane tło strony, brak ustawień umożliwiających powiększenie liter do bardzo dużych rozmiarów, np. 16 razy.

Dla osób niesłyszących pomocą w korzystaniu z serwisów są np. opisy wszystkich elementów dźwiękowych w filmach. Z kolei niektóre osoby niepełnosprawne ruchowo mogą korzystać przy przeglądaniu internetu z jednego klawisza na klawiaturze, za pomocą którego poruszają się po stronie albo korzystają tylko z myszki np. zamontowanej na czole - tak jest w przypadku osób całkowicie sparaliżowanych. Trudnością jest dla nich to, że ruchy głową nie zawsze są precyzyjne, a na wielu stronach wystarczy lekki ruch i wyświetla się inny jej fragment.

Dostępność serwisu dla osób z niepełnosprawnościami mogą sprawdzić też audytorzy m.in. fundacji Integracja, fundacji Widzialni. Na stronie www.integracja.org znaleźć można również bezpłatny podręcznik "Dostępność serwisów internetowych", temu zagadnieniu poświęcona jest też strona www.dostepnestrony.pl. Z kolei ze strony Polskiej Akademii Dostępności( www.pad.widzialni.org ) prowadzonej przez Fundację Widzialnie można pobrać bezpłatne wzorce w pełni dostępnych stron www.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum