Obywatele domagają się kar dla lekarzy eksperymentujących z embrionami

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 09 września 2009 14:00

Komitet inicjatywy ustawodawczej Contra In Vitro, który zebrał blisko 161 tys. podpisów pod projektem ustawy przewidującej trzy lata więzienia dla lekarzy przeprowadzających zabiegi In vitro i do 25 lat

Obywatele domagają się kar dla lekarzy eksperymentujących z embrionami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ten projekt obywatelski, złożony właśnie w Sejmie, przewiduje do trzech lat więzienia dla tych, którzy doprowadzą do zapłodnienia in vitro, od pięciu do 25 lat pozbawienia wolności dla lekarzy, którzy eksperymentowaliby z embrionami i od trzech do piętnastu lat za handel embrionami.

Z sondażu przeprowadzonego przez Rzeczpospolita wynika jednak, że wielkiego poparcia projekt w Sejmie nie znajdzie. Większość posłów jest przeciwna takim zmianom. Jerzy Kozdroń (PO) jest przekonany, że Platforma projektu nie poprze, wszak przygotowała dwa własne projekty ustaw bioetycznych nie po to, by teraz wprowadzać kary za zabiegi in vitro.

Józef Zych (PSL) obiecuje, że jego klub przyjrzy się propozycji bardzo wnikliwie. PiS pracuje nad stanowiskiem.

Przeciwne propozycjom komitetu jest także prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Konstanty Radziwiłł  mówi, że sprzeciw wobec stosowania tej metody ma raczej charakter światopoglądowy, dlatego też regulowanie jej poprzez wprowadzanie karalności nie wydaje się właściwe.

Prawnicy z kolei nazywają propozycje zbyt drastycznymi.

Dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że zmiany w kodeksie karnym powinni przygotowywać najlepsi fachowcy. Jego zdaniem też prawo nie powinno ingerować w tak prywatne sfery jak zapłodnienie in vitro. I dodaje, że kryminalizowanie takiej sytuacji (wpisywanie jej do kodeksu karnego) jest niedopuszczalne.

Prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego uważa wręcz pomysł za absurdalny. Zauważa, że Kodeks karny nie jest ustawą, do której powinny trafić regulacje związane z tego rodzaju zapłodnieniem.

Mecenas Ludwik Skurzak, który ma reprezentować autorów projektu ustawy w Sejmie podczas pierwszego czytania, liczy jednak na poparcie wszystkich katolików i ludzi kierujących się w życiu zdrowym rozsądkiem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum