Obrot pozaapteczny lekami: 11 dni na składanie uwag

Autor: MZ, PP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2009 11:55

Resort zdrowia czeka na uwagi do wykazu leków pozostających w obrocie pozaaptecznym.

Obrot pozaapteczny lekami: 11 dni na składanie uwag

Do 13 grudnia 2009 roku zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych.

Przypominamy, że w nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 6 października 2009 roku, na liście produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych nie znalazło się wiele leków dostępnych bez recepty, mimo że te same leki mogą być dystrybuowane przez sklepy zielarsko-medyczne.

Ponadto umieszczono w nim nazwy handlowe preparatów, a nie nazwy substancji chemicznych, które są składnikami preparatów. To może uniemożliwić wydanie tańszego odpowiednika drogiego leku. W przypadku niektórych leków produkowanych w wielu dawkach, wykaz nie uwzględnia również umieszczenia wszystkich dawek tych preparatów.

Przedstawiciele Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek (IGWPAiA) zapowiedzieli wystąpienie z pozwem zbiorowym przeciwko skarbowi państwa, gdyby wykaz wszedł w życie w wersji propnowanej pierwotnie przez Ministerstwo Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum