Obrazkami w podświadomość palaczy

Autor: Dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2009 21:37

Ministerstwo Zdrowia uznało, że napisy umieszczone na paczkach papierosów, takie jak "Palenie zabija" czy "Palenie tytoniu poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu", nie zdały egzaminu. Dlatego planuje

Na paczkach papierosów pojawią się ilustracje przedstawiające raka krtani i płuc lub stóp w kostnicy. Będą też rysunki sugerujące, że nikotyna wywołuje problemy z potencją. Resort zdrowia wybierze kilka spośród 40 ilustracji, które poleca krajom członkowskim Komisja Europejska. Przygotowuje też odpowiednie przepisy. Podpis pod odpowiednim rozporządzeniem pojawi się jeszcze w tym roku. Przepis zacznie obowiązywać w następnym.

Propozycja ministerstwa podoba się Prawu i Sprawiedliwości.

- Zdjęcia skuteczniej przemówią do palaczy i zachęcą do rzucenia palenia – twierdzi poseł Czesław Hoc z PiS.

Ale czy rzeczywiście ilustracje przekonają Polaków do rzucenia palenia?

– To nie będzie miało większego znaczenia. Może zadziała jakoś na podświadomość, ale na krótką metę, bo palacze szybko się do tych ilustracji przyzwyczają – uważa Ryszard Kalisz z SLD.

Tymczasem badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że jest zupełnie inaczej. To, co dopiero będzie wprowadzane w Polsce, przetestowano już w kilkunastu krajach na świecie.

– Takie obrazki najpierw pojawiły się w Nowej Zelandii i Kanadzie, a potem w Europie. W każdym kraju, w który wprowadzono tę metodę, liczba palaczy się zmniejszyła - przekonuje Anna Kozieł z WHO.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum