Obraduje rząd, m.in. o dyrektywie tytoniowej UE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2014 14:14

Rząd na rozpoczętym we wtorek (15 lipca) posiedzeniu ma podjąć decyzję, czy skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na dyrektywę tytoniową, wprowadzającą zakaz produkcji papierosów smakowych.

Przyjęta na początku 2014 r. nowelizacja dyrektywy tytoniowej w założeniu ma zniechęcać do palenia. Jej przepisy są jednak niekorzystne dla naszych przedsiębiorców, ponieważ Polska jest drugim co do wielkości producentem tytoniu w Unii.

Zgodnie z dyrektywą od 2016 r. mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi. Wyjątkiem objęto papierosy mentolowe, wobec których zakaz wejdzie w życie dopiero latem 2020 roku.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL) podkreślał w poniedziałek (14 lipca), że cała sprawa ma duże znaczenie nie tylko dla polskich producentów, przetwórców, sprzedawców tytoniu, czy budżetu. Jak mówił, chodzi o to, czy KE może w oparciu o "nieczytelne kryteria wygaszać popyt, podaż czy produkcję nieekwiwalentnie w poszczególnych krajach". - Moim zdaniem mamy bardzo mocne argumenty prawne, że stoi to w sprzeczności z ustawodawstwem unijnym i z pewnością będę rekomendował Radzie Ministrów przyjęcie tej skargi - zapowiedział wicepremier.

W sprawie skargi na dyrektywę tytoniową dotąd nie było jednomyślności w samym rządzie. Jej zwolennikiem był resort gospodarki, natomiast innego zdania było Ministerstwo Zdrowia.

Jak szacuje KE, dzięki zmianom w dyrektywie konsumpcja tytoniu może spaść o 2 proc. w ciągu pięciu lat. Liczba palaczy w UE zmniejszyłaby się o 2,4 mln. Według szacunków każdego roku palenie tytoniu zabija 6 mln osób na świecie, w tym 700 tys. w Europie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum