Obostrzenia w kościołach - Episkopat krytycznie o ich utrzymaniu

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP04 czerwca 2021 17:06

Zdziwienie budzi fakt, że łagodzenie obostrzeń w związku z COVID-19 nie dotyczyło niestety kościołów i miejsc kultu - stwierdził rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.

Obostrzenia w kościołach - Episkopat krytycznie o ich utrzymaniu
Episkopat niezadowolony z pozostawiania dotychczasowych obostrzeń w kościołach - powiedział w piątek (4 czerwca) rzecznik Komisji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak. Fot. archiwum
  • Od 6 czerwca w ramach łagodzenia obostrzeń zwiększony zostanie limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób
  • Wydaje się, że pozostawianie rygoru 1 osoby na 15 m2 w kościołach budzi pewne wątpliwości - ocenił rzecznik Episkopatu
  • Kościół "czeka na ostateczną wersję rozporządzenia" dotyczącego złagodzenia obostrzeń w związku z COVID-19

Wobec luzowania obostrzeń w innych dziedzinach życia społecznego, pozostawianie rygoru 1 osoby na 15 m2 w kościołach budzi wątpliwości - powiedział w piątek (4 czerwca) rzecznik Komisji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Łagodzenie obostrzeń jeszcze nie w kościołach

W związku ze spadkiem zakażeń koronawirusem rząd wprowadza w kraju kolejne luzowania. Według danych Ministerstwa Zdrowia z piątku badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 319 osób. Zmarło 26 chorych z COVID-19.

Od 6 do 25 czerwca rząd przywraca możliwość funkcjonowania sal zabaw dla najmłodszych z obowiązującym limitem jednej osoby na 15 m2; od 6 czerwca zwiększony zostanie też limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób - poinformował w środę (2 czerwca) szef MZ Adam Niedzielski.

Jak zauważa rzecznik KEP, "w najbliższych dniach, zgodnie z zapowiedziami rządu, należy się spodziewać luzowania kolejnych obostrzeń".

- Nasze zdziwienie budzi fakt, że to łagodzenie obostrzeń nie dotyczyło niestety kościołów i miejsc kultu. Wiele osób wierzących w Polsce, w poczuciu pewnej niesprawiedliwości, pytało o tę sprawę zarówno mnie, jak i wielu biskupów - powiedział ks. Gęsiak.

Episkopat: nierówne tempo wycofywania obostrzeń

Poinformował, że "na ten fakt wskazał również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki w liście do pana Premiera Mateusza Morawieckiego przesłanym 24 maja".

- Arcybiskup przedstawił też konkretną propozycję zmniejszenia ograniczeń dotyczących liczby osób w budynkach i innych obiektach kultu religijnego. W uzasadnieniu tej prośby podkreślił, iż można odnieść wrażenie, że wycofywanie obostrzeń odbywa się w nierównomiernym tempie - powiedział rzecznik KEP.

Jak dodał, "niestety, jak do tej pory nie mamy żadnych sygnałów, by ta prośba została uwzględniona".

- Mając na uwadze luzowanie obostrzeń w innych dziedzinach życia społecznego, wydaje się, że pozostawianie rygoru 1 osoby na 15 m2 w kościołach budzi pewne wątpliwości - ocenił rzecznik Episkopatu.

Kościół oczekuje na ostateczne rozporządzenie

Podkreślił, że Kościół "czeka na ostateczną wersję rozporządzenia".

- W opublikowanym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów nie ma zapisów zmniejszających ograniczenia w odniesieniu do kościołów i miejsc kultu - zauważył ks. Gęsiak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum