OZZPiP zaskarżył do TK przepisy dotyczące kontraktów dla pielęgniarek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2012 13:37

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych złożył do Trybunału Konstytucyjnego skargę na przepisy ustawy o działalności leczniczej umożliwiające zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na kontraktach.

Jak poinformowała w czwartek (1 marca) Iwona Borchulska, przewodnicząca OZZPiP, wniosek do TK został złożony w środę (29 lutego).

- Zatrudnianie w szpitalach pielęgniarek na kontraktach to rozwiązanie, które godzi w konstytucyjną ochronę praw pracowniczych, ponieważ pielęgniarki pracujące na kontrakcie wykonują takie same obowiązki, jak pielęgniarki etatowe i podlegają służbowo i merytorycznie tej samej osobie zarządzającej. Natomiast pielęgniarka kontraktowa jest pozbawiona świadczeń pracowniczych i ochrony socjalnej - powiedziała Borchulska.

Ponadto według niej, "zawieranie kontraktów, zgodnie z którymi pielęgniarka może prowadzić działalność tylko w danym szpitalu, narusza swobodę prowadzenia działalności gospodarczej".

Jak podkreśliła szefowa OZZPiP, do związku dociera coraz więcej sygnałów o sytuacjach, gdy pielęgniarki są zmuszane przez dyrektorów szpitali do przechodzenia na kontrakty, mimo że taki przymus jest prawnie zakazany.

- Pielęgniarka etatowa może pracować w tygodniu 170 godzin, natomiast pielęgniarka kontraktowa nie ma takiego ograniczenia - wyjaśniła Borchulska i dodała, że dyrektorzy szpitali wykorzystują nielimitowany czas pracy pielęgniarek kontraktowych.

Wiceprzewodniczący OZZPiP Zdzisław Bujas zwrócił uwagę, że zaskarżone przepisy przyczyniają się do wydłużania czasu pracy pielęgniarek w szpitalach, co "może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów".

Jak podkreślił, istotne wątpliwości co do zgodności z konstytucją budzi także tryb wprowadzenia zaskarżonego przepisu, który został przyjęty w drodze poprawki dopiero w drugim czytaniu projektu ustawy w Sejmie, bez przeprowadzenia koniecznych w tym przypadku konsultacji społecznych ze środowiskiem pielęgniarskim.

Związkowcy zwrócili uwagę, że zatrudnianie pielęgniarek na kontraktach w szpitalach nie jest praktykowane w innych krajach europejskich. Borchulska poinformowała, że związek zbiera dokładne dane z całej Polski o skali zatrudnienia pielęgniarek w szpitalach na kontraktach.

Podczas prac nad projektem ustawy o działalności leczniczej OZZPiP chciał uniemożliwić kontraktowanie w szpitalach pielęgniarek. Kilka pielęgniarek przez dziewięć dni okupowało galerię sejmową i prowadziło protest głodowy. Domagały się wprowadzenia zakazu zatrudniania pielęgniarek na podstawie kontraktów w szpitalach argumentując, że oznacza to więcej godzin pracy i obniżenie jakości świadczeń zdrowotnych. Pielęgniarki wyrażały wówczas obawy, że szukając oszczędności dyrektorzy szpitali będą wymuszać taką formę zatrudnienia.

Ustawa o działalności leczniczej weszła w życie w lipcu 2011 r.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum