×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

OZZPiP przygotował wzory wezwań do zapłaty, które pielęgniarki mogą składać pracodawcom

Autor: oprac. JKB • Źródło: OZZPiP, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 18 września 2023 16:30

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych poinformował o przygotowaniu wzorów wezwań do zapłaty, które mogą być kierowane do pracodawców w przypadkach nierealizowania/nieprawidłowego realizowania ustawy o najniższych wynagrodzeniach. Pielęgniarki w wielu miejscach w Polsce dochodzą swoich praw od ubiegłego roku.

OZZPiP przygotował wzory wezwań do zapłaty, które pielęgniarki mogą składać pracodawcom
OZZPiP przygotował wzory wezwań do zapłaty. Fot. Shutterstock
  • Regionalne związki zawodowe organizują szkolenia dla zainteresowanych, jak dochodzić roszczeń w sprawie wynagrodzeń
  • OZZPiP przygotował wzory wezwań do zapłaty, które należy składać u pracodawcy w związku z problemami w wypłacaniu wynagrodzeń zgodnych z ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych
  • Przypomnijmy: dotychczas do sądów trafiło blisko 15 tys. pozwów pielęgniarek i położnych dotyczących wynagrodzeń

Wzory wezwań do zapłaty są gotowe

OZZPiP poinformował o tym, że "opracował wzory wezwań do zapłaty, które mogą być skierowane do pracodawców w przypadkach nierealizowania/nieprawidłowego realizowania ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych".

Ze szczegółów wynika także, że:

  • wezwania do zapłaty należy składać u pracodawcy,
  • wzory wezwań dostępne u Przewodniczących Regionów OZZPiP.

Blisko 15 tys. spraw o wynagrodzenia w sądach

Przypomnijmy: jak wynika z danych OZZPiP, do sądów trafiło już prawie 15 tys. pozwów pielęgniarek i położnych w sprawie ynagrodzeń. Dotyczy to osób, które w wyniku zmiany zaszeregowania w siatce płac nie otrzymały podwyżek od 1 lipca ubiegłego roku.

Wyższe wynagrodzenia wymusiła od 1 lipca 2022 roku nowa ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Sądy rozstrzygające sprawy są w większości po stronie pielęgniarek i położnych. Pielęgniarki organizują szkolenia z adwokatami.

Sporo spraw prowadzi adwokatka Teresa Kaczyńska-Kochaniec. W rozmowie z Rynkiem Zdrowia wyjaśniła, że wiele placówek medycznych chce rozmawiać o ugodzie. - To następstwo kształtującej się linii orzeczniczej, która jest zdecydowanie korzystna dla pielęgniarek – przyznała.

- Z mojego doświadczenia wynika, że tam, gdzie te sprawy trafiły do sądu, przyczyną nie zawsze jest brak pieniędzy w szpitalu. W mojej ocenie nie jest to także wyłącznie kwestia niedoskonałości przepisów regulujących zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – powiedziała Kaczyńska-Kochaniec Rynkowi Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum