×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

OZZL w sprawie niekonstytucyjności kar umownych

Autor: OZZL/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 03 kwietnia 2012 11:58

Na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zamieszczono komunikat w sprawie przekazania opinii prawnych na temat niekonstytucyjności kar umownych i skutków ich obowiązywania.

OZZL w sprawie niekonstytucyjności kar umownych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

2 kwietnia br. Zarząd Krajowy OZZL przesłał prezesowi Rady Ministrów, ministrowi zdrowia, prezesowi NFZ i przewodniczącej Rady NFZ kopie opinii prawnych prof. Piotra Winczorka oraz prof. Michała Kuleszy i dr hab. Marcina Matczaka, dotyczących niekonstytucyjności przepisów rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w części dotyczącej kar umownych.

Razem z w/w opiniami przesłana została też kopia pisma RPO do ministra zdrowia z dnia 14 marca br. w której Rzecznik podziela opinię o niekonstytucyjności w/w przepisów. W pismach do wskazanych wyżej osób ZK OZZL jeszcze raz zaapelował o natychmiastowe usunięcie nielegalnych zapisów o karach umownych.

OZZL wskazał również na fakt, że ich pozostawienie spowoduje, iż świadczeniodawcy ukarani nieprawnymi karami wystąpią masowo do sądów o zwrot niesłusznie orzeczonych kar wraz z odsetkami oraz o odszkodowanie.

Czytaj też. OZZL: świadczeniodawcy mogą odmówić płacenia kar umownych, bo są nielegalne

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum