OZZL uruchomia infolinię dla lekarzy dot. prawa pracy w warunkach epidemii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 14:57

Lekarze mogą skorzystać od piątku (3 kwietnia) z porad całodobowej infolinii dotyczącej prawa pracy m.in. w kwestiach związanych z zatrudnieniem, warunkami pracy, wynagrodzeniem w okresie pandemii - poinformował na swojej stronie Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Fot. archiwum

Uruchomienie infolinii 501 538 539 jest elementem akcji #ChrońMedyka prowadzonej przez OZZL.

Jej główne założenia to m.in. zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla każdego pracownika ochrony zdrowia. - Bez tego nie tylko konieczne będzie odsunięcie od pracy licznej grupy pracowników zakażonych lub przebywających na kwarantannie, ale dodatkowo szpitale i inne placówki ochrony zdrowia staną się ogniskami "propagacji" epidemii - wyjaśnił przewodniczący Zarządu OZZL Krzysztof Bukiel.

Dodatkowo wskazał też na potrzebę wykonywania przez medyków testów na obecność koronawirusa na żądanie raz w tygodniu nie tylko w celu ochrony ich zdrowia - statystyki wskazują, że nawet 17 proc. zakażonych w Polsce to medycy - ale także po to, aby szpitale nie stały się głównymi ogniskami epidemii.

Ponadto celem akcji jest zapewnienie takiego samego zabezpieczenia socjalnego medyków, bez względu na formę zatrudniania, na wypadek czasowej lub stałej niezdolności ich do pracy oraz gwarantowaną rentę rodzinną dla ich rodzin na wypadek ich śmierci.

Równocześnie OZZL domaga się wprowadzenia jednolitych wytycznych medycznych i organizacyjnych w warunkach epidemii dla wszystkich poziomów opieki zdrowotnej. Dotyczy to także instrukcji w sprawie zachowania medyków w różnych sytuacjach, również po pracy.

Klaudia Torchała (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum