OZZL protestuje przeciwko propozycji zmian w finansowaniu etatu rezydenckiego

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 23 września 2013 10:31

W poniedziałek (23 września) na stronach internetowych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy pojawiło się oświadczenie, w którym Zarząd Krajowy OZZL przeciwstawia się propozycji zmiany sposobu finansowania etatu rezydenckiego lekarzy specjalizujących się. Chodzi o pomysł zwracania wynagrodzenia w przypadku podjęcia pracy za granicą.

OZZL protestuje przeciwko propozycji zmian w finansowaniu etatu rezydenckiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pieniądze otrzymywane przez lekarza rezydenta od państwa to nie jest pomoc socjalna ani stypendium, ale wynagrodzenie za pracę - podkreślają związkowcy.

Oświadczenie nawiązuje do informacji, że Ministerstwo Zdrowia planuje aby lekarze specjalizujący się w ramach tzw. etatu rezydenckiego, finansowanego z budżetu państwa, zwracali państwu kwotę otrzymanego wynagrodzenia w przypadku podjęcia pracy zagranicą.

"Zarząd Krajowy OZZL przypomina: pieniądze jakie otrzymuje lekarz rezydent stanowią wynagrodzenie za pracę, nie są ani pomocą socjalną, ani stypendium od państwa. Żądanie zwrotu tych pieniędzy pod jakimkolwiek pozorem jest zatem niedopuszczalne - tak ze względów moralnych jak i prawnych” - czytamy w piśmie ZK OZZL.

Przewodniczący ZK Związku, Krzysztof Bukiel przypomina, że Kodeks pracy nie pozwala na zatrudnianie bez wynagrodzenia, a nawet nie pozwala pracownikowi na zrzeczenie się wynagrodzenia.

Czytaj też.  Młodzi lekarze będą odpracowywać rezydenturę?

OZZL podkreśla, że także Związkowi zależy na tym, aby lekarze, którzy zdobędą wykształcenie i specjalizację w Polsce, tutaj też wykonywali swój zawód. Aby ten cel był powszechnie realizowany muszą być jednak spełnione określone warunki, jak chociażby odpowiednie wynagrodzenie za pracę na etacie. 

Więcej: www.ozzl.org.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum