OZZL protestuje przeciw sposobom prowadzenia dialogu społecznego przez MZ

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 15:12

W oświadczeniu przesłanym do mediów Zarząd Krajowy OZZL protestuje przeciwko pomijaniu OZZL w konsultacjach społecznych prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w sprawach dotyczących przepisów o wypisywaniu recept lekarskich.

OZZL nie otrzymał zaproszenia na konferencję uzgodnieniową w sprawie rozporządzenia MZ o receptach, mimo że zgłosił swoje uwagi do projektu rozporządzenia - drogą elektroniczną na adres podany na stronie MZ - w wyznaczonym terminie do 17 lutego 2012 roku.

W ocenie OZZL, Ministerstwo Zdrowia traktuje dialog społeczny jedynie instrumentalnie, w kategoriach PR - jako sposób pozytywnego kreowania swojego wizerunku. W praktyce bowiem, wbrew licznym deklaracjom, minister zdrowia unika konfrontacji z merytoryczną i konstruktywną krytyką swoich propozycji, zwłaszcza, gdy podnoszone są uzasadnione zarzuty o niekonstytucyjność istniejących lub planowanych przepisów, zawartych w rozporządzeniach ministra.

Zdanien OZZL minister nie odpowiada także na konkretne propozycje dotyczące wzoru recept i sposobu ich wypisywania, na przykład na propozycję umieszczenia na recepcie oświadczenia pacjenta o uprawnieniach do refundacji albo propozycję wpisywania przez lekarzy kodu ICD - 10 (rozpoznania choroby) - zamiast wpisywania poziomu refundacji za lek.

Przewodniczący Krzysztof Bukiel podkreśla jednak, że ZK OZZL nadal proponuje ministrowi zdrowia konstruktywny dialog zamiast eskalowania konfliktu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum