OZZL nt. działań RPP: lekarze się nie przestraszą

Autor: TVN 24/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 16:57

Takie działania nie spowodują, ze lekarze zawieszą protest - powiedział Krzysztof Bukiel z OZZL odnosząc się do wszczęcia postępowania ws. protestujących lekarzy przez Rzecznika Praw Pacjenta. RPP chce, żeby lekarze byli pociągani do odpowiedzialności finansowej za protest, polegający na nieprawidłowym wypisywaniu recept. Kary mogą wynieść nawet 500 tys. złotych.

Zastrzeżenia Krystyny Kozłowskiej budzi przybijanie przez lekarzy pieczątek z napisem "refundacja do decyzji NFZ" co jest formą protestu lekarzy ws. nowej ustawy refundacyjnej. Jak powiedziała Kozłowska, takie działania naruszają dobro pacjenta, co daje jej możliwość nakładania kar.

Jak powiedział Krzysztof Bukiel na antenie TVN24, takie działania Rzecznika Praw Pacjenta nie przestraszą lekarzy. Według niego, żaden sąd nie nałoży kary, jeśli lekarze postępowali w sposób racjonalny.

Przewodniczący OZZL podkreślił także, że sposób wypisywania recept przez lekarzy nie zmieni się nawet po nowelizacji ustawy refundacyjnej. Dodał, że pieczątkę, którą przybijają lekarze na recepcie, przybijają po to, żeby aptekarz wiedział, że pacjentowi należy się refundacja. Jednak lekarz nie jest w stanie jej określić. Podkreślił, że te obowiązki po nowelizacji ustawy przejmą od lekarzy aptekarze.

Według przewodniczącego zakończenie protestu nastąpi, kiedy "lekarze nie będą musieli wpisywać kwoty refundacji, tak jak to robili do tej pory, oraz jeżeli nie będą oni karani za nie swoje winy". Bukiel podkreślił jednak, że te założenia przewiduje obecny projekt ustawy. Ale musi on zostać przyjęty.

Więcej: http://www.tvn24.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum