OZZL: nowe zasady rozliczania AOS są "najprawdopodobniej" nielegalne

Autor: OZZL, KR/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2011 10:02

Zarząd krajowy OZZL w oparciu o opinię prawną wskazuje, że zarządzenia prezesa NFZ w sprawie nowych zasad rozliczania AOS są najprawdopodobniej niezgodne z przepisami rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia

OZZL: nowe zasady rozliczania AOS są "najprawdopodobniej" nielegalne
Jak wyjaśnia Krzysztof Bukiel, przewodniczący zarządu, niezgodność ta zachodzi w zakresie w jakim zarządzenia prezesa NFZ odwołują się do postanowień rozporządzenia, które zaczną obowiązywać w 2012 roku oraz wykraczają poza zakres upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Informuje, że zarząd krajowy OZZL zwrócił się do Minister Zdrowia o stwierdzenie nieważności tego zarządzenia. Minister Zdrowia stanowi bowiem organ nadzoru nad prezesem NFZ, który m.in. dokonuje oceny pod względem legalności działalności prezesa, w tym podejmowanych przez niego zarządzeń i może stwierdzić, na podstawie art. 163 ust. 2 ustawy (o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), nieważność zarządzenia, jeżeli jest ono niezgodne z prawem.

Wobec powyższego - jak zaznacza Bukiel - istnieje możliwość, że rozliczenia dokonane na podstawie zarządzenia prezesa NFZ nr 29/2011/DSOZ i 32/2011/DSOZ okażą się nielegalne (jako dokonane na podstawie nielegalnego przepisu).

Więcej, w tym w/w opinia prawna: www.ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum