OZZL: lekarze odpowiadają, ale "osobiście", za błędnie wypisane recepty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2012 14:34

OZZL pozytywnie ocenił skreślenie przepisów o karaniu lekarzy w przyjętej przez Sejm noweli ust. refundacyjnej. Według OZZL takie zapisy muszą zniknąć jeszcze z umów, jakie NFZ podpisuje m.in. z przychodniami oraz lekarzami praktykującymi prywatnie.

W oświadczeniu Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, przesłanym PAP w poniedziałek (16 stycznia), lekarze wyjaśnili, że decyzja Sejmu "nie oznacza jednak - wbrew niektórym opiniom - że lekarze nie odpowiadają już za błędnie wypisane recepty!".

"Skreślone zostały bowiem przepisy, które - w powszechnej ocenie prawników - były niekonstytucyjne, bo przewidywały pozasądową procedurę karania lekarzy - arbitralną decyzją kontrolera NFZ, za błędy niezawinione przez lekarza lub w sytuacjach tak nieprecyzyjnie określonych, że żaden lekarz nie uniknąłby kary, nawet przy zachowaniu wszelkiej staranności" - czytamy w oświadczeniu.

OZZL podkreślił, że skreślenie tych przepisów "nie oznacza zatem żadnych przywilejów dla lekarzy, a jedynie usunięcie drastycznej dyskryminacji". "Lekarze nadal odpowiadają - osobiście - za złe wypisanie recepty na normalnych zasadach, z zachowaniem drogi sądowej, jak przedstawiciele innych zawodów za swoje błędy" - napisano w oświadczeniu.

Lekarze zwrócili uwagę, że "skreślone przez Sejm niekonstytucyjne sposoby karania nadal obowiązują i są stosowane w odniesieniu do świadczeniodawców, czyli przychodni, szpitali, a także małych, niekiedy jednoosobowych zakładów opieki zdrowotnej, prowadzonych przez lekarzy, co wynika z umowy, jaką narzuca świadczeniodawcom Narodowy Fundusz Zdrowia, wykorzystując swoją monopolistyczną pozycję".

Jak dodali związkowcy, "podobne kary są zawarte w umowach na wypisywanie leków refundowanych, jakie NFZ podpisuje z lekarzami prywatnie praktykującymi i lekarzami - emerytami, wypisującymi leki dla siebie i rodziny".

W ocenie OZZL, "te zapisy w umowach muszą zniknąć - jako niekonstytucyjne, co potwierdził Sejm RP, wykreślając je z ustawy".

Ponadto OZZL poparł "starania aptekarzy o skreślenie tych przepisów, które przewidują analogiczną, niekonstytucyjną, pozasądową procedurę karania za niemerytoryczne błędy dotyczące recept".

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum