OZZL i NRL pozytywnie o nowelizacji ustawy refundacyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 19:15

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz poinformował, że z zadowoleniem przyjmuje wykreślenie z ustawy ust. 8 art 48, dotyczący karania lekarzy. - Zabiegaliśmy o to od kliku miesięcy. Obecnie trwa analiza projektu nowelizacji. Szczegółowy komentarz przedstawimy w piątek (13 stycznia) po posiedzeniu NRL - powiedział we wtorek (10 stycznia).

- Będziemy zabiegali o wprowadzenie do ustawy zapisu o tym, że lekarz zamiast wpisywania na receptach stopnia odpłatności pacjenta za lek będzie wpisywał kod choroby według międzynarodowej klasyfikacji ICD-10. Dzięki temu aptekarz będzie od razu widział w systemie informatycznym dane dotyczące refundacji leku - dodał Hamankiewicz.

Także Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL, ocenił, że zmiany dotyczące lekarzy, które przewiduje nowelizacja są dobre. Dodał, że ukłonem w stronę pacjentów jest z kolei wprowadzenie możliwości objęcia refundacją leku, który ma wskazania do stosowania, dawkowania lub sposobu podawania inne niż jest to określone w jego charakterystyce rejestracyjnej.

Pozytywnie ocenił także możliwość ogłaszania kolejnych obwieszczeń z listą leków refundowanych częściej niż według obecnych przepisów. - Mam nadzieję, że taką furtkę wprowadzono nie po to, aby jej nadużywać, ale aby aktualizować listę - zastrzegł.

Łukasz Sławatyniec, prawnik z kancelarii CMS Cameron McKenna, uważa, że nowelizacja świadczy o tym, że Ministerstwo Zdrowia zrozumiało, iż ustawa zawiera wiele błędów. - Korzystając z okazji, ministerstwo chce je poprawić. Tak jest np. w odniesieniu do marży, którą należy stosować do refundowanych środków spożywczych sprowadzanych z zagranicy na konkretne zapotrzebowanie pacjenta. Regulacje były w tym zakresie niejasne i zawierały braki - powiedział.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum