OZZL: dziękujemy za słowa wdzięczności, ale oczekujemy konkretnych działań

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 12:18

Po wczorajszych (7 kwietnia) słowach  podziękowaniach skierowanych do pracowników ochrony zdrowia przez przedstawicieli polskiego rządu ZK OZZL zaapelował do premiera o uwiarygodnienie podziękowań podjęciem zmian ustawowych dotyczących obrony zdrowia i jej pracowników.

OZZL: dziękujemy za słowa wdzięczności, ale oczekujemy konkretnych działań
Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL: Potrzebna jest pilna zmianą ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Fot. PTWP

"W związku ze słowami wdzięczności i uznania, kierowanymi w dniu wczorajszym pod adresem pracowników ochrony zdrowia przez polityków niemal wszystkich ugrupowań, również przez Premiera RP, Zarząd Krajowy OZZL wyraża opinię, że - chociaż słowa te z pewnością cieszą wszystkich medyków -  to jednak nie są one w stanie przesłonić faktu, iż ochrona zdrowia i jej pracownicy od 30 lat traktowani są w III RP w sposób niezwykle lekceważący przez wszystkie kolejne rządy, z obecnym włącznie" - czytamy w oświadczeniu ZK OZZL przesłanym do Prezesa Rady Ministrów i mediów.

Jak pisze przewodniczący ZK OZZL Krzysztof Bukiel, który sygnuje wspomniane oświadczenie, nakłady publiczne na ochronę zdrowia pozostawały przez te lata na poziomie dalece niewystarczającym, wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia należały do najniższych w gospodarce i rosły jedynie "od strajku do strajku", a kolejki do leczenia wydłużały się coraz bardziej.

Zdaniem OZZL, przykładem na to jaki jest faktycznie i na co dzień, stosunek rządu do pracowników publicznej ochrony zdrowia jest uchwalona niedawno przez Sejm ustawa - rządowego autorstwa - która przewiduje wynagrodzenia dla tych pracowników tak niskie, że po ostatniej podwyżce płacy minimalnej konieczna była nowelizacja tej ustawy, bo przewidziane w niej stawki okazały się za małe.

W tej sytuacji Zarząd Krajowy OZZL wzywa polityków, aby słowa wdzięczności i uznania, kierowane w tych dniach  do pracowników publicznej ochrony zdrowia, uwiarygodnili podjęciem następujących działań:
• pilną zmianą ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych - zgodnie z propozycją analogicznej ustawy obywatelskiej
• uchwaleniem obywatelskiego projektu ustawy przewidującej wzrost nakładów na publiczną ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w najbliższych 3 latach
• podjęciem działań na rzecz zbudowania racjonalnego i wydolnego (tzn. "bezkolejkowego") systemu publicznej ochrony zdrowia o odpowiednim i stabilnym finansowaniu. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum