×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

OZZL chce komisji sejmowej ws. "bezprawnych działań ministra zdrowia i prezesa NFZ"

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia08 maja 2012 11:42Aktualizacja: 08 maja 2012 12:07

Zarząd Krajowy OZZL zaapelował do Bolesława Piechy, przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia, z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia komisji, poświęconego bezprawnym - w ocenie OZZL i wielu środowisk lekarskich - działaniom ministra zdrowia i prezesa NFZ.

OZZL chce komisji sejmowej ws. "bezprawnych działań ministra zdrowia i prezesa NFZ"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sprawa dotyczy przepisów odnoszących się do wypisywania przez lekarzy recept refundowanych i karania lekarzy i świadczeniodawców za błędy i uchybienia w tym zakresie. W piśmie skierowanym do Piechy czytamy, że "..wydane 30 kwietnia br. zarządzenie (nr 25/2012/DGL) prezesa NFZ, które wprowadza nowy wzór umowy uprawniającej do wystawiania recept refundowanych (...) jest sprzeczne z przepisami innych ustaw."

Jak czytamy w komunikacie, prezes NFZ umieścił tam takie przepisy, które niedawno zostały przez Sejm uchylone i uznane za niedopuszczalne.

Zdaniem związkowców chodzi o "...przepisy § 9 ust.1 pkt 1 wzoru umowy, dające prawo Funduszowi do zobowiązania osoby uprawnionej (czyli lekarza, który podpisał przedmiotową umowę) do uiszczenia kwoty stanowiącej równowartość kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami ustawowymi, liczonymi od dnia dokonania refundacji, w przypadku: wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi, wypisania recepty niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy, wypisania recepty niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach,o których mowa w art. 37 ustawy refundacyjnej”.

Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL, w uzasadnieniu stanowiska związku powołuje się na przepis art. 48 ust.8 ustawy refundacyjnej, dotyczący karania lekarzy, który został uchylony przez Sejm na mocy ustawy z dnia 13 stycznia 2012 roku W ocenie związku Sejm - na wniosek rządu - uchylił ten przepis, bo uznał, iż jest on niesłuszny i niesprawiedliwy.

Dlatego też OZZL uznał, że prezes NFZ nie może wbrew intencji i woli ustawodawcy i wbrew treści ustawy wprowadzać do wzoru przedmiotowej umowy takiego sposobu karania lekarzy, który został z ustawy celowo usunięty. Bukiel we wspomnianym piśmie przyznaje, że czyniąc tak prezes Funduszu naruszyłby przepis art. 80 ust. 2 ustawy refundacyjnej, który stwierdza wprost iż "Strony umów określonych w art. 34 ust. 2 ustawy, o której mowa w art. 63, dostosują ich treść do przepisów niniejszej ustawy w terminie do dnia 30 czerwca 2012 roku".

Przepisy Konstytucji RP naruszył także, w ocenie OZZL, minister zdrowia wydając załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia z 6 maja 2008 roku ws. ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Chodzi tu o przepisy § 29 – 31 tego załącznika. To właśnie w oparciu o nie określono przepisy o karaniu za błędy i uchybienia przy wypisywaniu recept refundowanych znajdują się w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, jakie NFZ podpisuje ze świadczeniodawcami.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum