OZZL: NFZ nie może kwestionować rozpoznania klinicznego kontrolowanego lekarza

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2014 16:22

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystąpił o opinię prawną, czy kontrolerzy NFZ wykonujący kontrolę prawidłowości wystawiania recept mogą kwestionować dokonane przez lekarza rozpoznanie kliniczne.

Punktem wyjścia dla kontrolera NFZ w przedmiocie prawidłowości wystawienia recepty powinno być założenie, że rozpoznanie kliniczne jest dokonane prawidłowo. Kontrolerzy NFZ nie mogą kwestionować dokonanego przez lekarza rozpoznania klinicznego. Wiązałoby się to z wykroczeniem poza zakreślony przez prawodawcę przedmiot kontroli (prawidłowość wystawienia recepty) i dokonaniem merytorycznej oceny rozpoznania klinicznego - czytamy na stronie internetowej OZZL.

W opinii prawnej stwierdzono ponadto, że ”kwestionowanie rozpoznania klinicznego powoduje, że kontrola NFZ przestaje być kontrolą wystawiania recept, a staje się kontrolą prawidłowego dokonania rozpoznania, tym samym zmienia się przedmiot kontroli, co jest niedopuszczalne.”

Przypomniano, że rozpoznanie kliniczne pozostaje w domenie praw i obowiązków lekarza i jest uzależnione od jego wiedzy i doświadczenia. Kontroler NFZ nie mając prawa do kwestionowania rozpoznania klinicznego powinien przeprowadzać kontrolę wystawienia recepty tak, jak gdyby to rozpoznanie było prawidłowe i w odniesieniu do tego rozpoznania powinien ocenić, czy np. zasadnie dobrano lek, czy zastosowano odpowiednią stawkę refundacji, itd.

Więcej: www.ozzl.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum