ONZ krytykuje Polskę za prawo aborcyjne

Autor: KAI/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2010 10:08

Rada Praw Człowieka ONZ krytykuje Polskę za prawodawstwo chroniące życie poczęte.

Gani nas też za „przywileje" dla Kościoła katolickiego i egzekwowanie klauzuli sumienia pozwalającej pracownikom służby zdrowia odmawiać przeprowadzania i asystowania przy aborcji.

„Tak ostry atak Rady Praw Człowieka ONZ na Polskę to wynik przedstawionego przez specjalnego sprawozdawcę ONZ ds. prawa do zdrowia Ananda Grovera raportu na temat przestrzegania praw człowieka. Jego zdaniem, polskie prawo jest sprzeczne z artykułem 12 konwencji ONZ, który gwarantuje równy dostęp do służby zdrowia, a w szczególności do aborcji i sterylizacji”–  pisze Marta Ziarnik na łamach „Naszego Dziennika”.

Konstruując zarzuty, specjalny sprawozdawca ONZ powoływał się m.in. na uwagi Komitetu na rzecz Eliminacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW), który od lat zarzuca Polsce brak przepisów aborcyjnych.

W sprawozdaniu dużo miejsca poświęcono stosunkowi Polski do Kościoła katolickiego. Największe zastrzeżenia Grovera wzbudza zwłaszcza fakt, że w wielu przypadkach zajęcia szkolne z wychowania do życia w rodzinie prowadzą księża i zakonnice, co –jak twierdzi – może „negatywnie oddziaływać”. Zdaniem ONZ-owskiego sprawozdawcy, osoby duchowne nie są w stanie przekazywać „rzetelnych, naukowych i obiektywnych” informacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum