ONZ: będzie globalna konwencja dotycząca redukcji zanieczyszczeń rtęcią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2013 20:31

Po czterech latach trudnych negocjacji ponad 140 państw porozumiało się w sprawie pierwszej globalnej, prawnie wiążącej konwencji, mającej na celu redukcję zanieczyszczenia środowiska rtęcią - poinformowała w sobotę (19 stycznia) Organizacja Narodów Zjednoczonych.

ONZ: będzie globalna konwencja dotycząca redukcji zanieczyszczeń rtęcią

Dokument przewiduje stopniowe wycofywanie wielu produktów zawierających rtęć, takich jak baterie, termometry i niektóre lampy fluorescencyjne, ograniczanie zanieczyszczenia tym toksycznym metalem przez kopalnie, energetykę i przemysł. Do 2020 r. ma wejść w życie globalny zakaz importu i eksportu rtęci.

Konwencja Minamata ws. Rtęci (nazwa pochodzi od japońskiego miasta, w którym w połowie XX wieku doszło do zatrucia ludności rtęcią z odpadów przemysłowych) wejdzie w życie, gdy ratyfikuje ją co najmniej 50 krajów. Jak pisze agencja Reutera, oczekuje się, że zostanie sformalizowana jeszcze w tym roku, a obowiązywać zacznie w ciągu 3-5 lat.

Agencje odnotowują, że niektóre organizacje pozarządowe chłodno zareagowały na wiadomość o porozumieniu, uważając że konwencja jest nie dość stanowcza, nie gwarantuje wyeliminowania zanieczyszczenia środowiska rtęcią i będzie wymagała poprawek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum