OLAF wykrył 52 miliony wadliwych masek ochronnych, testów oraz żelów

Autor: oprac. RR • Źródło: dw.com/Rynek Zdrowia11 czerwca 2021 20:24

Od początku pandemii unijny urząd ds. nadużyć OLAF wykrył 52 miliony wadliwych masek ochronnych, zestawów testowych oraz żelów dezynfekujących do rąk.

OLAF wykrył 52 miliony wadliwych masek ochronnych, testów oraz żelów
OLAF w roku 2020 zamknął łącznie 230 dochodzeń w sprawie nadużyć finansowych. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • UE skonfiskowała miliony podrobionych produktów: masek testów, żeli
  • OLAF w roku 2020 zamknął łącznie 230 dochodzeń w sprawie nadużyć finansowych i wydał 375 zaleceń dla organów krajowych i unijnych
  • Pojawiły się długie łańcuchy pośredników, aby ukryć tożsamość oszustów

Od początku pandemii sfałszowane i wadliwe produkty ochrony zdrowia były w UE masowo konfiskowane. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) poinformował w swoim raporcie rocznym za rok 2020, że w wyniku prowadzonych dochodzeń wykryto i zabezpieczono około 52 milionów niepełnowartościowych żelów do rąk, masek ochronnych i zestawów testowych. Ponadto zidentyfikowano 1150 podejrzanych sprzedawców.

Wielu producentów chciało zarobić, nie mając doświadczenia

- Od marca 2020 r. badamy i reagujemy na rosnące zagrożenie stwarzane przez podrabiane, niespełniające norm lub niebezpieczne produkty – powiedział dyrektor generalny OLAF Ville Itala. Produkty te często pochodzą z krajów trzecich. - Wiele firm działa oportunistycznie, próbując wykorzystać pandemię, aby wejść w biznes bez żadnego doświadczenia w tej dziedzinie.

- Z dnia na dzień w wielu krajach UE i poza nią pojawiły się długie łańcuchy pośredników, aby ukryć tożsamość oszustów – dodał zastępca szefa OLAF-u Ernesto Bianchi. Wynikiem są na przykład żele do rąk, które zawierają niebezpieczne ilości metanolu. To także gorsze maski i niecertyfikowane zestawy testowe.

Sfałszowane szczepionki

Według rocznego sprawozdania, funkcjonariusze zwalczający oszustwa w UE są zadowoleni, że odpowiednio wcześniej podjęli działania przeciwko podrabianym szczepionkom.

Według raportu, OLAF w roku 2020 zamknął łącznie 230 dochodzeń w sprawie nadużyć finansowych i wydał 375 zaleceń dla organów krajowych i unijnych. Agencja w przyszłości będzie ściśle współpracować z nowo utworzoną Prokuraturą Europejską (EPPO), która rozpoczęła pracę 1 czerwca i która jest również odpowiedzialna za przypadki oszustw. W przeciwieństwie do OLAF, EPPO posiada uprawnienia organów ścigania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum