Nowy projekt: duże ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy z zagranicy

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2020 13:47

Rząd nie dopuścił do publikacji noweli ustaw zdrowotnych. W zamian przygotował inne rozwiązania, które trafiły do Sejmu jako poselski projekt. Nowy projekt liberalizuje zasady zatrudnienia w Polsce lekarzy spoza Unii Europejskiej. Zakłada też, że do walki z pandemią mają być kierowani dentyści i lekarze w trakcie specjalizacji.

Nowy projekt: duże ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy z zagranicy
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Nowy projekt, który trafił do Sejmu powstał w zamian za podpisaną przez prezydenta ustawę antycovidową, której finalnie rząd nie opublikował w Dzienniku Ustaw. Regulacja była mocno oczekiwana przez lekarzy. Wprowadzała ona m.in.: klauzulę "dobrego Samarytanina" i dodatki - 100 proc. wynagrodzenia. Ten ostatni element nie spodobał się rządowi, który postulował by wzrost wynagrodzenia dotyczył tylko białego personelu pracującego przy pacjentach z Covid-19, a w ustawie znalazł się zapis, że podwyżkę dostanę wszyscy – przypomina prawo.pl.

W nowym projekcie z kolei, który wzbudza jeszcze więcej kontrowersji, świadczeń zdrowotnych właściwych dla lekarza, będzie mógł udzielać także lekarz dentysta. Oznacza to, że w stanie epidemii wojewoda będzie mógł delegować dentystów do pracy przy zwalczaniu Covid-19. Przeciwko takim rozwiązaniom protestują dentyści, którzy podkreślają, że nie mają ku temu stosownego przygotowania.

Z kolei samorząd lekarski krytykuje zmianę dotyczącą zatrudnianiu lekarzy zza granicy, spoza UE. Projekt przewiduje, że prawo do wykonywania zawodu w Polsce uzyska cudzoziemiec, który zdobył w innym państwie tytuł lekarza, ma co najmniej trzyletnią praktykę zawodową zdobytą w ciągu pięciu ostatnich lat przed przybyciem do naszego kraju, deklaruje umiejętność posługiwania się językiem polskim. A poza tym był zatrudniony w podmiocie wykonującym działalność leczniczą i praktykował tam pod okiem innych lekarzy.

Czytaj: NRL wnosi o odrzucenie projektu ustawy dot. kadr medycznych

Jak podkreśla NRL miejscem zatrudnienia osoby ubiegającej się o przyznanie prawa wykonywania zawodu powinien być podmiot leczniczy, a nie podmiot wykonujący działalność leczniczą. Pojęcie podmiotu wykonującego działalność leczniczą obejmuje zarówno podmioty lecznicze, jak i praktyki zawodowe, w których - co do zasady - nie ma możliwości zatrudnienia innego lekarza lub lekarza dentysty.

Więcej: prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum