Nowy Tomyśl: poznamy przyczynę zgonu ciężarnej?

Autor: AK, SA/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2010 09:00

5 stycznia będzie przeprowadzona sekcje zwłok ciężarnej, która zmarła w Nowym Tomyślu.

Nowy Tomyśl: poznamy przyczynę zgonu ciężarnej?

Wiadomo już, że kobieta nie chorowała na grypę A/H1N1. We wtorek (5 stycznia) zostanie przeprowadzona sekcja zwłok, która być może odpowie na pytanie co było przyczyna śmierci 29-letniej kobiety.

Przypomnijmy, że Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu bada sprawę nieumyślnego spowodowania śmierci ciężarnej pacjentki tamtejszego szpitala. 29-letnia kobieta, którą przyjęto z podejrzeniem nowej grypy, zmarła 2 stycznia.

Chora trafiła do SP ZOZ Szpitala im. dr. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu w czwartek 31 grudnia. Miała bardzo wysoką gorączkę. Padają podejrzenia, że przyczyną zgonu była sepsa. Na wyjaśnienie czeka także sprawa odpowiedzialności za brak właściwej opieki i związany z tym zgon kobiety. Szpital w Nowym Tomyślu chciał przetransportować kobietę do szpitala zakaźnego w Poznaniu, ponieważ lekarze podejrzewali u pacjentki nową grypę. Jednak zanim doszło do transportu kobieta zmarła.

Prof. Iwona Mozer-Lisewska z Kliniki Chorób Zakaźnych w Poznaniu, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl, że jej zdaniem wysiłki lecznicy w Nowym Tomyślu skoncentrowały się na organizowaniu transportu do Poznania, a nie na ratowaniu pacjentki. Prof. Mozer-Lisewska twierdzi, że kobieta mogła mieć sepsę, na co wskazuje gwałtowny przebieg choroby, a jeśli tak było, transport mógł być bardzo niebezpieczny.

– Mimo naszych wielokrotnych sugestii w związku z podejrzeniem sepsy, proponowaliśmy, by zaintubowano pacjentkę – mówi prof. Lisewska. – A na sepsę wskazywały: nagłe załamanie ogólne, odczyny zapalne, rozpoczynająca się niewydolność oddechowa i wysoka gorączka. W takich sytuacjach procedury nakazują zaintubowanie pacjenta w śpiączce farmakologicznej. Nalegaliśmy, by nie czekać, działać natychmiast, zwłaszcza, że szpital ma nowoczesny, dobrze wyposażony OIOM, a zatem dysponuje warunkami do wdrożenia odpowiedniego leczenia – podkreśla konsultant wojewódzki do spraw chorób zakaźnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum