Nowy Targ: szpital zawiadamia prokuraturę o zatajeniu przez rodzinę chorego jego zakażenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2020 21:02

Dyrekcja szpitala złożyła we wtorek (11 sierpnia) zawiadomienie do prokuratury, ponieważ rodzina pacjenta z oddziału wewnętrznego nie poinformowała o tym, że jest on zakażony.

Nowy Targ: szpital zawiadamia prokuraturę o zatajeniu przez rodzinę chorego jego zakażenia
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Chodzi o mężczyznę w podeszłym wieku, który trafił do szpitala w ubiegłym tygodniu. Dyrekcja twierdzi, że fakt jego zakażenia został zatajony, dlatego zdecydowała się na skierowanie sprawy do prokuratury.

- Najsmutniejsze i najgorsze w tym wszystkim jest to, że duża grupa pacjentów jest skazana na różnego rodzaju dolegliwości, na różnego rodzaju problemy, a nie może podjąć koniecznej terapii. Z tego właśnie względu składamy zawiadomienie do prokuratury. Nie może być tak, żeby poprzez nieodpowiedzialność, niefrasobliwość, cierpieli i inni pacjenci - powiedział dyrektor szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu Marek Wierzba.

Według dyrekcji, rodzina pacjenta nie poinformowała o jego zakażeniu pogotowia wzywając karetkę, jak również lekarza czy personelu szpitala zatajając ten fakt.

Od zeszłego tygodnia jest zamknięty oddział wewnętrzny jeżeli chodzi o przyjęcia i wypisy pacjentów. O zakażeniu koronawirusem mężczyzny personel szpitala dowiedział się zupełnie przez przypadek przeglądając wyniki badań jego syna, u którego wcześniej stwierdzono zakażenie. Dyrekcja szpitala twierdzi, że rodzina pacjenta miała świadomość jego choroby.

- Rodzina miała na ten temat wiedzę, nie ulega to żadnej wątpliwości. My nie mamy pretensji do pacjenta, ma on bowiem ograniczoną możliwość składania oświadczeń, jest to pacjent w zaawansowanym wieku, natomiast rodzina tego pacjenta miała pełną świadomość o jego stanie zdrowia. Miała na ten temat wiedzę, zataiła to i stąd mamy kłopoty - dodał Wierzba.

Dyrekcja szpitala zaapelowała do potencjalnych pacjentów i ich rodzin o informowanie o ewentualnym zakażeniu. Sam fakt zakażenia koronawirusem nie wyklucza takiego pacjenta z leczenia.

W tym samym szpitalu, u ordynator oddziału neurologicznego szpitala powiatowego w Nowym Targu wykryto zakażenie koronawirusem. Z tego powodu testowany na obecność COVID-19 będzie personel medyczny i pacjenci z tego oddziału.

Dyrekcja nowotarskiego szpitala nie łączy faktu zakażenia ordynatora z chorym na COVID-19 pacjentem z oddziału wewnętrznego.

Szymon Bafia (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum