Nowy Sejm szybko ureguluje sprawę in vitro?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2011 14:22

Nowy Sejm powinien jak najszybciej dokończyć prace nad uregulowaniem metody in vitro - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska z PO. Podobną opinię ma Wanda Nowicka z Ruchu Palikota. Posłanki nie wykluczają, że bazowy może być projekt komisji sejmowych poprzedniej kadencji.

Nowy Sejm szybko ureguluje sprawę in vitro?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- W poprzednim Sejmie doszło już do drugiego czytania projektu tej ustawy. Zabrakło czasu, żeby go przyjąć, ale mam nadzieję, że teraz mamy już dobrze przygotowane projekty, które na samym początku kadencji można by przyjąć - powiedziała w środę (19 października) agencji Kidawa-Błońska. Posłanka zapewniła jednocześnie, że jest zdeterminowana, by doprowadzić tę sprawę do końca.

Wanda Nowicka stwierdziła, że Ruch Palikota rozważa złożenie inicjatywy legislacyjnej, która regulowałaby kwestię zapłodnienia in vitro.

- Tę sprawę należy uregulować możliwie jak najszybciej i liczę na to, że PO, zgodnie ze swoimi deklaracjami głoszonymi w trakcie kampanii wyborczej, dotrzyma słowa. Mam nadzieję, że nie będzie przeszkód po stronie PO, bo jak wiadomo Ruch Palikota ma tylko 40 głosów i to nie wystarczy, by tę sprawę przegłosować - zaznaczyła.

Nowicka nie wykluczyła, że nowy Sejm może pracować nad projektem, którego bazą będzie dorobek komisji z poprzedniej kadencji.

- Wierzę, że jeśli PO przyjęła ten projekt w komisji, to jest gotowa w tej chwili go przegłosować - podkreśliła. Janusz Palikot tuż po wyborach zapowiedział, że wśród pierwszych kwestii, którymi jego ugrupowanie będzie chciało się zająć w Sejmie, znajdą się m.in. sprawy in vitro. Ruch chce finansowania in vitro z budżetu państwa. Natomiast projekt, który poparły komisje, nie przewiduje refundacji procedury in vitro.

W lipcu sejmowe komisje: zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny poparły projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej, który dopuszcza tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz dostęp do metody in vitro nie tylko dla par.

Projekt uzupełnia ustawę transplantacyjną o zapisy dotyczące stosowania metody in vitro i jest oparty o propozycje przygotowane przez zespół ekspertów, złożone w Sejmie w 2009 roku przez b. ministra zdrowia Marka Balickiego (SLD). Jednocześnie komisje zarekomendowały odrzucenie zakazującego in vitro projektu Bolesława Piechy (PiS). W poprzedniej kadencji Sejmu nie doszło do trzeciego czytania projektu.

Projekt zakłada stosowanie diagnostyki preinplantacyjnej. Przewiduje ponadto licencjonowanie lecznic, w których wykonywane są zapłodnienia metodą in vitro. Posłowie wprowadzili do projektu zakaz niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju. Dotychczasowy zapis przewiduje, że nie można niszczyć takich zarodków bez woli dawców gamet.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum