Nowicka: prawo dyskryminuje matki, które rodzą w późniejszym wieku; casus aktorki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 października 2015 15:27

Polskie prawo dyskryminuje matki, które rodzą w późniejszym wieku - przekonywała w Sejmie wicemarszałkini Wanda Nowicka i apelowała do premier Ewy Kopacz o przyznanie emerytury specjalnej aktorce Barbarze Sienkiewicz, która w wieku 59 lat urodziła bliźnięta.

Nowicka: prawo dyskryminuje matki, które rodzą w późniejszym wieku; casus aktorki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aktorka Barbara Sienkiewicz urodziła bliźnięta w wieku 59 lat. W tym czasie pobierała już świadczenie emerytalne, nie podlegała więc ubezpieczeniom społecznym zapewniającym prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka.

W piątek podczas konferencji prasowej wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka poinformowała, że skierowała do Kopacz pismo, w którym apeluje o przyznanie Sienkiewicz prawa do emerytury specjalnej.

Nowicka powiedziała, że w marcu br. interweniowała do prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do ministra pracy i polityki społecznej o przyznanie aktorce specjalnego świadczenia. Sienkiewicz natomiast zwróciła się z taką prośbą do premier, dotychczas nie otrzymała jednak odpowiedzi.

"Nie można się godzić na to, żeby w Polsce, której rząd twierdzi, że prowadzi politykę prorodzinną, dyskryminuje (...) matki, które rodzą dzieci później. Dyskryminując matki, również dyskryminuje dzieci" - przekonywała Nowicka podczas konferencji prasowej. W liście do premier Nowicka zwraca uwagę, że Sienkiewicz - która samotnie wychowuje dwójkę dzieci i opiekuje się chorą matką - otrzymuje tylko emeryturę w wysokości 1250 zł brutto.

"Późne macierzyństwo kobiety nie może pozbawiać jej prawa do świadczeń pieniężnych z tytułu urodzenia dziecka. Takie prawo jest przejawem dyskryminacji matek ze względu na wiek" - czytamy w piśmie do premier. Nowicka ocenia też, że z uwagi, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo, taki problem może narastać, a państwo powinno "zapewnić wszystkim matkom w Polsce równy dostęp do świadczeń z tytułu urodzenia dziecka, bez względu na wiek".

Na konferencji w Sejmie obecni byli również prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz oraz Barbara Sienkiewicz wraz z 10-miesięcznymi bliźniętami. "Pani premier, serdecznie prosimy, to nie jest wysoka kwota, to jest tylko 500 zł. Będziemy na pewno czuli się honorowo, szczęśliwie i poważnie w tym kraju. Bardzo proszę panią premier o (...) pozytywną decyzję" - apelowała aktorka.

Informację o sytuacji aktorki upublicznił prezes ZASP, który w lipcu br. - po tym, jak zwróciła się ona do niego o pomoc - skierował list otwarty do premier Kopacz i posłów. Apelował w nim o przyznanie aktorce specjalnej emerytury. Początkowo Łukaszewicz nie podawał nazwiska aktorki, jednak w połowie sierpnia Sienkiewicz potwierdziła w mediach, że pismo kierowane przez prezesa ZASP dotyczyło jej sytuacji.

Czytaj też: 60-latka zapewnia, że została matką w naturalny sposób

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze