×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowicka: kto odpowiada za prace nad zaostrzeniem kar za aborcję?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 grudnia 2013 16:05

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka zapowiedziała we wtorek (17 grudnia), że zwróci się do premiera Donalda Tuska oraz ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego o wyjaśnienia, na czyje zlecenie komisja kodyfikacyjna przy MS przygotowała propozycje zmian w sprawie zaostrzenia kar za aborcję.

Nowicka: kto odpowiada za prace nad zaostrzeniem kar za aborcję?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że komisja kodyfikacyjna działająca przy ministrze sprawiedliwości przygotowała propozycje zmian w kodeksie karnym, przewidujące podwyższenie kary za aborcję i wprowadzenie pojęcia "dziecka poczętego".

Zmiany miałyby też przywrócić tzw. wnioskowy tryb ścigania gwałtu. Tryb ten został zmieniony nowelizacją Kodeksu karnego z czerwca, która wejdzie w życie pod koniec stycznia przyszłego roku. 

Wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn w poniedziałek, 16 grudnia zaprzeczył, że resort przygotowuje tego rodzaju projekt.

- Faktycznie w jednym z nich (komisja) przedstawiła ministrowi projekt zmian omawianych artykułów, ale minister po zapoznaniu się z tymi opiniami nie skorzystał z możliwości skorzystania z nich. Absolutnie zaprzeczam, żeby trwały prace nad zmianami przepisów związanych z trybem ścigania gwałtu oraz przestępstw aborcyjnych" - zapewnił.

Jak mówiła Nowicka na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, "to wojna podjazdowa przeciwko kobietom w Polsce, którą chce wywołać minister sprawiedliwości lub podległa mu instytucja". 

Według niej, należy jak najszybciej wyjaśnić, "czy minister zlecił komisji przygotowanie takich zmian ustawowych, które doprowadziłyby do tego, że nawet kobiety byłyby karane za przerwanie ciąży, a kary byłyby wyższe niż do tej pory, czy też komisja z własnej inicjatywy podjęła tego typu projekt".

- Albo minister Biernacki nie wie co się dzieje w podległych mu służbach, albo wie co się dzieje, a co więcej sam zleca takie działania, w związku z którymi czeka nas kolejna wojna antyaborcyjna - dodała. - Czy to są działania na zlecenie premiera? - pytała. 

Zwróciła uwagę, że premier ma nieustanny kłopot z ministrami sprawiedliwości, najpierw z Jarosławem Gowinem, a teraz z Markiem Biernackim, a resort pod rządami tych ministrów prowadził i prowadzi "antykobiecą politykę".

Magalena Niekcarz ze Stowarzyszenia Równość i Nowoczesność uważa, że wprowadzenie w życie propozycji komisji kodyfikacyjnej oznaczałoby rozkwit podziemia i turystyki aborcyjnej, ponieważ jest wiele kobiet, które ciężka sytuacja życiowa zmusza do usunięcia ciąży. 

Obecnie art. 152 par. 1 kodeksu karnego mówi, że "Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Według informacji medialnych, zgodnie z propozycją komisji, miałby otrzymać brzmienie: "Kto powoduje śmierć dziecka poczętego niezdolnego do samodzielnego życia poza organizmem matki, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze