Nowelizacja ustawy o zatrudnianiu niepełosprawnych, czyli ukracanie fikcji

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 15:27

Pracodawcy, którzy zatrudnią dodatkowo osobę niepełnosprawną pracującą już na cały etat, nie otrzymają dofinansowania do jej pensji - przewiduje nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni też chcą pracować.

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, nowelizacja ma uniemożliwić fikcyjnie zatrudnianie przez firmy jednej osoby na kilka etatów, tylko po to, aby otrzymać pomoc z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Nowe rozwiązania nie zostały jeszcze przyjęte ze względu m.in. na konieczność doprecyzowania pojęcia organizacji pozarządowych, które mogą korzystać ze środków PFRON. – Sądzę, że założenia trafią ponownie pod obrady rządu w ciągu miesiąca – mówi Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Inne rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji ułatwią firmom zatrudnienie niepełnosprawnych. Określą dokładną datę, od której należy wliczać takiego pracownika do stanu zatrudnienia tych osób. Będzie to dzień następujący po tym, w którym pracownik przedstawił pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności. Dzięki tej zmianie firmy będą dokładnie wiedzieć, od którego momentu przysługuje im pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnych, a pracownicy – kiedy nabywają nowe uprawniania pracownicze (np. krótszy czas pracy). Firmy nie stracą także pomocy za czas, gdy niepełnosprawni ubiegają się o kolejne orzeczenie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum