Nowelizacja ustawy o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia z podpisem prezydenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2020 18:12

Prezydent Andrzej Duda podpisał w nowelizację ustawy o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia - poinformowało w piątek (18 grudnia) biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Nowelizacja ustawy o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia z podpisem prezydenta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zasadniczym celem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw jest - jak wskazywało ministerstwo zdrowia - eliminacja zjawiska nadpodaży usług medycznych, a także dostosowanie inwestycji w sektorze zdrowia do rzeczywistych potrzeb społeczeństwa oraz umożliwienie świadczeniodawcy perspektywicznego rozwoju zgodnego z lokalnymi potrzebami zdrowotnymi.

Nowelizacja przesądza, że podmioty wykonujące lub zamierzające wykonywać działalność leczniczą albo zamierzające utworzyć podmiot leczniczy, będą występowały z wnioskiem do wojewody albo ministra właściwego do spraw zdrowia o wydanie opinii o celowości inwestycji (zwanej dalej "OCI"), w przypadku zamiaru realizacji inwestycji, której wartość kosztorysowa przekraczać będzie 2 mln zł na dzień złożenia wniosku.

Regulacja wprowadza przepis, zgodnie z którym minister właściwy zdrowia będzie organem wydającym OCI w przypadku, gdy podmiotem wnioskującym będzie podmiot leczniczy, który zamierza realizować inwestycję o wartości kosztorysowej przekraczającej 50 mln zł. Nowela wprowadza przepis, zgodnie z którym przy ministrze zdrowia ma działać Komisja Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia.

Ustawa umożliwia podmiotowi leczniczemu uzyskanie dotacji od ministra właściwego do spraw zdrowia, innego ministra, centralnego organu administracji rządowej oraz wojewody, a także od jednostek samorządu terytorialnego m.in. na remonty i inne inwestycje, w tym zakup aparatury i sprzętu medycznego, jeżeli dla inwestycji, przy pomocy której ma być realizowane dane zadanie, została wydana pozytywna OCI, chyba że OCI nie jest wymagana.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum