Nowe unijne ramy bezpieczeństwa zdrowotnego weszły w życie. Obejmują zaostrzenie przepisów

Autor: oprac. JKB • Źródło: Komisja Europejska, Rynek Zdrowia27 grudnia 2022 09:30

Od 25 grudnia działają oficjalnie elementy składowe Europejskiej Unii Zdrowotnej. Wprowadzono zaostrzone unijne przepisy dotyczące poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia.

Nowe unijne ramy bezpieczeństwa zdrowotnego weszły w życie. Obejmują zaostrzenie przepisów
Wprowadzono unijne ramy bezpieczeństwa zdrowotnego. Fot. Shutterstock
 • Europejska Unia Zdrowotna poinformowała o wejściu w życie unijnych ram bezpieczeństwa zdrowotnego
 • Wprowadzenie nowych przepisów oznacza uzupełnienie zdolności Europejskiej Unii Zdrowotnej w zakresie gotowości i reagowania
 • Rozporządzenie w sprawie poważnych zagrożeń transgranicznych daje UE m.in. solidny plan gotowości i bardziej zintegrowany system nadzoru
 • W ramach HERA można ustanowić także Radę ds. Kryzysów Zdrowotnych - będzie szybko koordynować na szczeblu UE dostawy medycznych środków przeciwdziałania i dostęp do nich

Zmiany w przepisach unijnych

W oficjalnym komunikacie Komisji Europejskiej czytamy, że  od 25 grudnia elementy składowe Europejskiej Unii Zdrowotnej działają już oficjalnie. Obejmują one zaostrzenie unijnych przepisów dotyczących poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia, ale także wzmocnienie mandatu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz nowe ramy na wypadek sytuacji nadzwyczajnej, dotyczące medycznych środków przeciwdziałania.

Wraz z rozszerzonym mandatem Europejskiej Agencji Leków (EMA) i ustanowieniem Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) UE dysponuje obecnie narzędziami niezbędnymi do przygotowania się na stan zagrożenia zdrowia publicznego i lepszego reagowania na nie – czytamy.

- Dwa lata po tym, jak przedstawiliśmy naszą wizję silnej europejskiej unii zdrowia, dziś staje się ona rzeczywistością. COVID pokazał, co możemy osiągnąć, pracując razem jako Unia, a teraz dysponujemy narzędziami niezbędnymi do wytyczenia nowego kursu w zakresie gotowości i reagowania w zakresie zdrowia UE. Szybkie i zdecydowane działanie jako Unia jest naszym najsilniejszym narzędziem ochrony naszych obywateli przed zagrożeniami dla zdrowia i potrzebujemy w tym celu silnych i trwałych mechanizmów. Chciałbym podziękować naszym państwom członkowskim i Parlamentowi Europejskiemu za współpracę i wsparcie w całym tym procesie - stwierdziła Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności KE. 

Jak wyjaśniono, nowe przepisy uzupełniają zdolność Europejskiej Unii Zdrowotnej w zakresie gotowości i reagowania, które tworzą solidne ramy prawne służące poprawie zdolności UE w kluczowych obszarach:

 • zapobieganie,
 • gotowość,
 • nadzór,
 • ocena ryzyka,
 • wczesne ostrzeganie,
 • reagowanie.

Zalety wprowadzenia rozporządzenia

Z komunikatu wynika również, że rozporządzenie w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia daje UE:

 • solidny plan gotowości i bardziej zintegrowany system nadzoru,
 • lepsze zdolności w zakresie dokładnej oceny ryzyka i ukierunkowanej reakcji,
 • solidny mechanizm w zakresie wspólnego udzielania zamówień na medyczne środki przeciwdziałania,
 • możliwość przyjęcia wspólnych środków na szczeblu UE w celu przeciwdziałania przyszłym transgranicznym zagrożeniom zdrowia.

Silniejsze ECDC nie tylko jest teraz w stanie wydawać zalecenia dla państw członkowskich dotyczące gotowości na wypadek zagrożeń dla zdrowia, ale jest również gospodarzem nowej sieci doskonałości laboratoriów referencyjnych UE i powoła Grupę Zadaniową UE ds. Zdrowia odpowiedzialną za szybkie interwencje w dziedzinie zdrowia w przypadku wystąpienia poważnego ogniska epidemicznego – podano.

Co więcej, by rozporządzenie w sprawie ram na wypadek stanów zagrożenia było skuteczne, na jego mocy możliwe jest ustanowienie (w ramach HERA) Rady ds. Kryzysów Zdrowotnych - Rada ta będzie szybko koordynować na szczeblu UE dostawy medycznych środków przeciwdziałania i dostęp do nich. Ważne jest także, że rozporządzenie umożliwia m.in. uruchomienie unijnych zakładów produkcyjnych, planów badań naukowych i innowacji w sytuacjach nadzwyczajnych, co wyjaśnia Unia Zdrowotna.

Link do rozporządzenia TUTAJ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze