Nowe przepisy wyeliminują pieczątki z raportów o sytuacji epidemiologicznej szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 września 2019 17:34

Elektronizacja i upraszczanie załatwiania spraw w urzędach jest jednym z priorytetów polityki państwa, więc także m.in. raporty o sytuacji epidemiologicznej szpitala nie będą musiały mieć pieczątek. Przygotowany przez resort zdrowia projekt trafił w czwartek (5 września) do konsultacji.

Nowe przepisy wyeliminują pieczątki z raportów o sytuacji epidemiologicznej szpitali
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Chodzi o projekt zmiany rozporządzenia dot. listy czynników alarmowych, rejestrów zakażeń szpitalnych oraz raportów o bieżącej sytuacji epidemiologicznej szpitala.

Nowelizacja wynika z przyjęcia przez Radę Ministrów w czerwcu ub.r. dokumentu rządowego pt. "Informacja dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców".

W ocenie skutków regulacji projektu wskazano, że dążenie do elektronizacji i tym samym uproszczenia załatwiania spraw w urzędach jest jednym z priorytetów polityki państwa wyrażonych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Składanie oświadczeń w formie papierowej, któremu towarzyszy wymóg formalny stosowania pieczęci/pieczątek stoi w sprzeczności z nowoczesnym, elektronicznym obrotem prawnym i gospodarczym" - podniesiono.

Proponowane rozwiązanie zakłada nowelizację rozporządzenia, czego efektem będzie możliwość dokonywania wyboru między zastosowaniem pieczęci albo nadruku przy wypełnianiu raportu wstępnego o podejrzeniu lub wystąpieniu ogniska epidemicznego, raportu końcowego z wygaszenia ogniska epidemicznego oraz raportu okresowego obejmującego okres nie dłuższy niż rok kalendarzowy.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum