Nowe przepisy, stare zasady: publiczne szpitale bez komercyjnych przychodów

Autor: JJ, IB, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2011 12:13

Szpitale chciałyby ratować swoje budżety odpłatnym leczeniem pacjentów. Jednak - jak twierdzi NFZ i Ministerstwo Zdrowia - publiczne lecznice nie mają prawa zarabiać na odpłatnym leczeniu pacjentów w zakresach objętych kontraktem z Funduszem.

Nowe przepisy, stare zasady: publiczne szpitale bez komercyjnych przychodów
Obowiązująca od 1 lipca ustawa o działalności leczniczej tej od dawna kontrowersyjnej kwestii nie uregulowała. Zdaniem resortu zdrowia odpłatne leczenie chorych jest możliwe tylko wtedy, gdy szpital nie zakontraktował danej usługi z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dyrektorzy szpitali nie ukrywali nadziei związanych z nową ustawą o działalności leczniczej. Liczyli na to, że nowe zapisy ustawy precyzyjnie określą kwestie związane z możliwością pobierania przez SPZOZ-y opłat za świadczenia, udzielane po wyczerpaniu kontraktu z NFZ.

W odpowiedzi na pytanie miesięcznika Rynek Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia wyjaśniało, że szpital funkcjonujący jako SPZOZ od 1 lipca br., tj. od dnia wejścia w życie ustawy, może uzyskiwać środki finansowe za udzielane świadczenia zdrowotne na zasadach identycznych jak poprzednio.

"Zgodnie z art. 55 ustawy podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą (samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej) udziela świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych osobom ubezpieczonym oraz innym osobom uprawnionym do tych świadczeń na podstawie odrębnych przepisów nieodpłatnie, za częściową odpłatnością lub całkowitą odpłatnością.

Podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą (SPZOZ) będzie mógł jednakże udzielać odpłatnie świadczeń zdrowotnych każdemu pacjentowi, o ile nie są to świadczenia gwarantowane" - czytamy w odpowiedzi resortu zdrowia.

- Sprawa odpłatnego udzielania świadczeń przez SPZOZ-y pozostaje niejasna. Uważam, szpitale publiczne mogą udzielać świadczeń komercyjnych, ale wielu prawników ma w tej sprawie inne zdanie - powiedziała Rynkowi Zdrowia mec. Katarzyna Fortak-Karasińska z kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni.

Dla wielu placówek, mających milionowe długi możliwość odpłatnego leczenia pozwoliłaby na podreperowanie budżetów, zwłaszcza że publiczne szpitale często dysponują nowoczesnym sprzętem, który jest niewykorzystywany ze względu na zbyt niskie kontrakty z NFZ.

Publiczne szpitale, które zdecydują się pobierać pieniądze za leczenie, dużo ryzykują. Mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 2 proc. wartości kontraktu z NFZ.

- Nałożyliśmy niedawno karę na szpital, który świadczył odpłatnie usługi medyczne, a zawarł na nie również kontrakt - potwierdza Beata Cyganiuk, rzecznik opolskiego NFZ, w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum