Nowe przepisy: inspekcja sanitarna dokładnej skontroluje kąpieliska

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2011 09:42

Główny Inspektorat Sanitarny musi do 15 czerwca przesłać wykaz kąpielisk do Komisji Europejskiej. To efekt wdrożenia unijnej dyrektywy kąpieliskowej.

Nowe przepisy: inspekcja sanitarna dokładnej skontroluje kąpieliska
Tegoroczny sezon będzie pierwszym, w którym obowiązywać będą nowe przepisy. Organizator kąpieliska będzie zobowiązany m.in. do sporządzania profili wodnych, uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych, badania wody w ramach kontroli wewnętrznej czy ustalenia przyczyn zanieczyszczenia.

Zmieniły się też obowiązki Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Głównym zadaniem będzie prowadzenie urzędowej kontroli, która obejmuje: ocenę (bieżącą, sezonową, 4-letnią) jakości wody pod kątem spełnienia wymagań określonych w przepisach, klasyfikację jakości wody w kąpielisku.

Inspekcja sanitarna wprowadzi też w razie konieczności zakaz kąpieli i powiadomi władze samorządowe, organizatora kąpieliska, a także wojewodę. Będzie też wydawać opinie do wykazu kąpielisk przedstawionego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Główny inspektor sanitarny corocznie musi składać raporty Komisji Europejskiej (KE) przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu m.in. dotyczące jakości wody w kąpieliskach, liczby kąpielisk.

Ostateczny, ustawowy termin podjęcia przez rady gmin uchwał o utworzeniu kąpielisk przez gminy upływa 31 maja bieżącego roku. Jest to termin nieprzekraczalny, bowiem na podstawie uzyskanych od gmin informacji GIS musi do 15 czerwca przesłać wykaz kąpielisk do KE.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum