Nowe karty zgonu - jak je wypełniać?

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2015 11:42

Resort zdrowia opublikował nowy wzór karty zgonu. Aby dokument dotarł do 160 tys. lekarzy, dał 10 dni.

Nowe karty zgonu - jak je wypełniać?

Zdaniem Jacka Krajewskiego, przewodniczącego Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” jest za mało czasu na rozpowszechnienie tej informacji. Obawia się, że w pierwszych tygodniach rodziny zmarłych będą krążyły między lekarzami a urzędami.

W Polsce dziennie wystawia się ponad 1000 kart zgonu. Teraz mogą być z tym kłopoty. Środowisko lekarskie zdumiał nowy zapis, który pojawił się w dokumencie. Trzeba wypełnić pole wyjaśniające, jaka była przyczyna zgonu: bezpośrednia, pośrednia czy pierwotna, zaznaczając... liczbę godzin, miesięcy i lat, które minęły od jej pojawienia się.

To oznacza, że jeśli lekarz nie zna pacjenta, będzie miał trudności z ustaleniem, np. kiedy pojawiły się pierwsze objawy miażdżycy u osoby, u której stwierdzono zawał.

Pojawiają się też inne nowe rubryki.

Czytaj też. MZ o nowych wzorach kart zgonu

Powodem wprowadzenia wymogu bardziej szczegółowej informacji w karcie zgonu jest m.in. statystyka. Obecnie, jak narzekają eksperci, wielu lekarzy wpisywało: „zatrzymanie oddechu” lub „zatrzymanie krążenia”. Najczęściej nie ma jasności, jaka była pierwotna przyczyna, która do tego doprowadziła. 

Więcej: prawo.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum