×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowa grupa z prawem do sanatorium od 1 stycznia 2023. Turnus potrwa 21 dni

Autor: oprac. JKB • Źródło: Fakt, Rynek Zdrowia17 grudnia 2022 20:00

Ważne zmiany w leczeniu uzdrowiskowym wejdą w życie 1 stycznia 2023 r. Do listy uprawnionych do korzystania z sanatorium zostanie dopisana nowa grupa. Zmiana, jak wyliczono, ma dotyczyć nawet 840 tysięcy osób. Nowi uprawnieni będą mogli skorzystać z turnusów trwających 21 dni.

Nowa grupa z prawem do sanatorium od 1 stycznia 2023. Turnus potrwa 21 dni
Od 1 stycznia 2023 nowa grupa z prawem do sanatorium. Turnus potrwa 21 dni Fot. AdobeStock
  • Według obecnie obowiązujących przepisów z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium opłacanego przez KRUS mogą skorzystać tylko rolnicy aktywni/pracujący
  • Jednak 15 czerwca 2022 r., weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ustawa zawiera szereg korzystnych zmian dla rolników
  • W wyniku zmian, od 1 stycznia 2023 r. KRUS może kierować na rehabilitację leczniczą osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Turnus rehabilitacyjny dla tych osób będzie trwał 21 dni
  • Według szacunków resortu rolnictwa w pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów z pobytu w uzdrowiskach skorzysta tylko 600 rolników-emerytów, ale z każdym rokiem liczba ma się zwiększać – podaje Fakt. Docelowo na zmianie skorzysta nawet 840 tysięcy osób

Od 1 stycznia 2023 nowa grupa z prawem do sanatorium

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, do sanatorium mogą jeździć jedynie rolnicy wciąż aktywni zawodowo. Jak podkreślał Fakt, dzieje się tak ze względu na tzw. prewencję rentową, w której chodzi o to, aby zapobiec pogorszeniu się stanu zdrowia np. hodowców bydła czy sadowników.

Niebawem jednak sytuacja diametralnie się zmieni – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało projekt, zgodnie z którym od 1 stycznia 2023 roku rolnicy żyjący z emerytury wypłacanej przez KRUS (Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) będą mogli leczyć się w uzdrowiskach należących do Kasy – podawał Fakt. W sumie skorzysta na tym nawet 840 tysięcy osób.

- 15 czerwca 2022 r., weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ustawa zawiera szereg korzystnych zmian dla rolników. W wyniku zmian, od 1 stycznia 2023 r. KRUS może kierować na rehabilitację leczniczą osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Turnus rehabilitacyjny dla tych osób będzie trwał 21 dni - czytamy w komunikacie na stronie internetowej KRUS.

Zapisy do sanatorium. Jak będzie wyglądać procedura?

Fakt wyjaśnił także, w jaki sposób będzie wyglądać procedura dla rolnika-emeryta. W pierwszej kolejności lekarz POZ albo specjalista wypełni wniosek o rehabilitację leczniczą, po czym zostanie on wysłany albo przekazany do oddziału regionalnego/placówki terenowej KRUS (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania).

Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas rolnik-emeryt otrzyma skierowanie do jednego z Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS. Turnus będzie trwać maksymalnie 21 dni, a z rehabilitacji będzie można skorzystać nie częściej niż co 12 miesięcy.

Jak wynika z dalszej relacji Faktu, resort rolnictwa szacuje, że w pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów skorzysta jedynie 600 rolników, ale w kolejnych latach liczba zacznie się zwiększać.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum