Nowa grupa pacjentów uprawnionych do przyjęcia poza kolejnością

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2017 12:30

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanym z powodów politycznych zyskały prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutyczny udzielanych w aptekach - podaje NFZ w komunikacie dla świadczeniodawców.

Nowa grupa pacjentów uprawnionych do przyjęcia poza kolejnością
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uprawnienia wynikają ze zmiany ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych w zakresie realizacji uprawnień wynikających z ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jednym z najważniejszych postanowień nowelizacji jest przyznanie działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutyczny udzielanych w aptekach (art. 47c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), a także prawa do korzystania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (art. 57 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Są to analogiczne prawa, jakie mają już inwalidzi wojskowi, inwalidzi wojenni i kombatanci.

Uprawnienia przysługują osobom okazującym legitymację działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Legitymację wydaje na wniosek osoby zainteresowanej Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Więcej: www.nfz.gov.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum