×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Niższy zasiłek chorobowy i krótsze L4. Rewolucja w zwolnieniach lekarskich w 2022 roku

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, ZUS13 lutego 2022 19:50

Ogromne zmiany zaszły w zwolnieniach lekarskich w 2022 roku. Przede wszystkim zmieniły się zasady dotyczące liczenia okresu zasiłkowego. W skrócie: ubezpieczeni otrzymają niższy zasiłek chorobowy w czasie L4, bo okres, za który można go pobierać został znacząco ograniczony.

Niższy zasiłek chorobowy i krótsze L4. Rewolucja w zwolnieniach lekarskich w 2022 roku
Rewolucja w L4. Krótsze zwolnienie lekarskie i mniejszy zasiłek chorobowy. Co się zmieniło w zwolnieniach lekarskich od 2022 roku. Fot. Shutterstock
 • Duże zmiany w L4 w 2022 roku. Nowe są zasady liczenia okresu zasiłkowego. W efekcie osoby ubezpieczone otrzymają niższy zasiłek chorobowy, bo okres za jaki będą mogli go pobrać, będzie krótszy
 • Dlaczego? Bez względu na rodzaj choroby, w 2022 roku sumują się wszystkie zwolnienia lekarskie, jeśli nie ma między nimi przerwy, która przekracza 60 dni
 • Co to oznacza w praktyce? Zasiłek chorobowy w czasie L4 może być wypłacany w ciągu roku nie dłużej niż przed 182 dni, albo – w wyjątkowych sytuacjach – nie dłużej niż 270 dni
 • Jeszcze w ubiegłym roku, jeśli pacjent otrzymywał zwolnienie lekarskie na różne choroby, wówczas okresy zasiłkowe nie sumowały się – za każdym razem był liczony na nowo
 • Obecnie nie ma znaczenia, na co chorujemy - wszystkie zwolnienia, jeśli nie ma między nimi przerwy 60 dni sumują się do wyczerpania rocznego limitu

Luty 2022. Zasiłek chorobowy i nowe zasady L4

Od nowego roku weszły w życie ogromne zmiany w zwolnieniach lekarskich i zasiłku chorobowym. Zmiany są zasadnicze, a ich zrozumienie konieczne, aby przez nowe przepisy nie stracić pieniędzy na L4.

Przede wszystkim od 2022 bez względu na rodzaj choroby, sumują się wszystkie zwolnienia lekarskie, jeśli nie ma między nimi przerwy, która przekracza 60 dni

Zasiłek chorobowy może być wypłacany w ciągu roku nie dłużnej niż przez:

 • 182 dni
 • albo 270 dni, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.

Wcześniej było tak: Do końca ubiegłego roku sumowane były zwolnienia lekarskie, które pacjent dostawał na tę samą chorobę – tzw. kontynuacja leczenia. Inaczej było przy różnych chorobach, gdy zwolnienia były wystawiane na inną jednostkę chorobową. Wtedy okres zasiłkowy wyliczany był na nowo.

Od 2022 roku jest tak: Od stycznia nie ma znaczenia na co chorujemy, ponieważ każde kolejne zwolnienie, gdy przerwa między nimi nie przekracza 60 dni, jest sumowane aż do wyczerpania rocznego zasiłku chorobowego.

Zasiłek chorobowy. Gdy skończy się roczny limit zostaje zasiłek rehabilitacyjny

- Jeżeli ubezpieczony wykorzysta cały zasiłek chorobowy i nadal będzie niezdolny do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono maksymalnie przez 12 miesięcy osobie, która dalej jest niezdolna do pracy, ale rokuje odzyskanie zdolności w tym terminie – informuje ZUS.

Od tej reguły są wyjątki. Jeśli niezdolność do pracy wynika z ciąży, wówczas do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przed przerwą wynoszącą do 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność wystąpiła w trakcie ciąży.

To niejedyne zmiany w zasiłku chorobowym od 2022 roku. Kolejne dotyczą m.in. wzrostu zasiłku za pobyt w szpitalu, zmian w zasiłku macierzyńskim oraz opóźnień w regulowaniu składek na ubezpieczenie chorobowe.

Zasiłek chorobowy mimo spóźnienia ze składkami na ubezpieczenie

Od 2022  roku przedsiębiorcy nie stracą prawa do zasiłku z powodu spóźnienia w opłaceniu składki. Będą mogli otrzymać świadczenia chorobowe także, gdy opłacą składkę po terminie.

- Co roku do ZUS wpływa ponad 150 tys. wniosków o przywrócenie terminu płatności składek od przedsiębiorców, którzy spóźnili się z ich uregulowaniem i chcą zachować prawo do zasiłku. Od nowego roku te wnioski nie są już potrzebne – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 • W przypadku osób, których niezdolność do pracy powstanie w okresie, gdy zalegają ze składkami w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, nowe regulacje pozwalają otrzymać świadczenia po spłacie zadłużenia.
 • Prawo do nich ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie spłacone w ciągu 6 miesięcy od powstania prawa do świadczenia. Nie jest natomiast przeszkodą w wypłacie zadłużenie wynoszące maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia. To zasady analogiczne, jak w przypadku świadczeń wypadkowych.

Wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu od 2022

W 2022 roku wzrósł zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu. Przed zmianą był niższy od standardowej stawki i wynosił co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru.

Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy jest w wysokości 80 proc. bez względu na to, czy dotyczy hospitalizacji czy pobytu w domu.

- Ponadto od 2022 r. podstawy wymiaru zasiłku nie oblicza się na nowo, jeżeli między okresami ich pobierania (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Wcześniej przepisy wskazywały przerwę nie krótszą niż 3 miesiące kalendarzowe – dodaje ZUS.

Zasiłek macierzyński 2022 w przypadku śmierci pracodawcy

Poza tym spore zmiany zaszły w 2022 roku w zasiłku macierzyńskim. Prawo do zasiłku otrzymały od stycznia kobiety, którym w czasie ciąży ustało zatrudnienie z powodu śmierci pracodawcy. Dotychczas po urodzeniu dziecka nie miały prawa do zasiłku.

 • Jeśli ubezpieczona była zatrudniona na umowę o pracę i ta umowa wygasła z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
 • To znaczy, że kobiety w ciąży, które stracą umowę z powodu śmierci pracodawcy, są zabezpieczone tak samo jak te, których pracodawca został zlikwidowany lub upadł.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

To nie koniec. Według nowych przepisów po ustaniu ubezpieczenia można pobierać zasiłek chorobowy do 91 dni. Ta zasada nie dotyczy m.in. osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w okresie ciąży.



 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum