Niewidomi zagłosują samodzielnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2010 17:03

Niewidomi wyborcy w Warszawie, Krakowie oraz Zakopanem będą mogli samodzielnie oddać głos w II turze wyborów prezydenckich.

Tajność głosowania umożliwią im dwa rodzaje specjalnych nakładek na karty do głosowania.

Akcję umożliwiającą samodzielne oddanie głosu przez osoby niewidome i słabowidzące zorganizowała Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, która podczas I tury wyborów prezydenckich przygotowała 100 nakładek na karty do głosowania.

4 lipca za pomocą nakładki będzie można głosować już w ponad 1300 lokalach wyborczych na terenie Warszawy, Krakowa oraz Zakopanego; w każdym lokalu będzie jedna nakładka do dyspozycji osoby niewidzącej. Poza stolicą i Krakowem zdecydowano się na Zakopane ze względu na to, że w lipcu może tam przebywać wielu turystów.

Rzeczniczka fundacji Małgorzata Domagała zwróciła uwagę, że członek obwodowej komisji wyborczej będzie musiał pomóc osobie niewidzącej położyć kartę w dobrą stronę, czyli żeby nie było to np. do góry nogami.

– Taka pomoc nie ogranicza jednak tajności wyborów, na czym nam najbardziej zależało. Wzór karty do głosowania na podstawie której wydrukowano nakładki, udostępniła Państwowa Komisja Wyborcza, która również wydała opinię, iż takie działanie jest zgodne z prawem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum