Niesłyszący bez prawa do prawa... jazdy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 września 2011 19:49

Wykreślenie przez Ministerstwo Zdrowia z rozporządzenia zdania: "osoby poważnie niedosłyszące, głuche (...) lub głuchonieme mogą kierować pojazdem", spowodowało, że głusi tracą prawo do bycia kierowcami.

Niesłyszący bez prawa do prawa... jazdy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podaje dziennik Metro, chodzi o obowiązujące od lipca br. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Według niego, każdy kto przechodzi badania lekarskie dopuszczające do egzaminu na prawo jazdy, musi przejść test polegający na usłyszeniu szeptu z odległości trzech metrów.

Z dokumentu zniknęło jednocześnie zdanie: "osoby poważnie niedosłyszące, głuche (..) lub głuchonieme mogą kierować pojazdem”. W opinii przedstawiciela oddziału Polskiego Związku Głuchych, oznacza to, że głusi tracą prawo do bycia kierowcami. Tak surowych przepisów nie ma nigdzie w Europie.

Metro wskazuje, że w Polsce żyje około 50 tys. głuchych osób, a kilka milionów nie dosłyszy. W 2010 roku tylko w Warszawie prawo jazdy zdobyło 108 niesłyszących kierowców.

Więcej: www.emetro.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum