Niepełnosprawni chcą przejrzystości w tworzeniu prawa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2010 14:54

Organizacje osób niepełnosprawnych chcą bardziej przejrzystego procesu stanowienia prawa.

Domagają się także od rządu konsultacji na różnych etapach tego procesu z organizacjami społecznymi, a także stworzenia jednej, pełniejszej definicji niepełnosprawności.

– Udział organizacji pozarządowych w tworzeniu prawa, dotyczącego osób niepełnosprawnych, jest niewystarczający, a poczynione uzgodnienia rzadko są brane pod uwagę – ocenia Krystyna Mrugalska prezes Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych.

Jej zdaniem proces stanowienia prawa powinien być jawny i transparentny, a organizacje osób niepełnosprawnych powinny na każdym etapie tworzenia tego prawa mieć możliwość zapoznania się z projektami i zgłoszenia do nich swoich wniosków.

Monika Zima z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego podkreśliła, że konieczne jest wprowadzenie jednej definicji, dotyczącej niepełnosprawności: – Obecna definicja jest niepełna i niewystarczająca i nie obejmuje wszystkich stanów osoby niepełnosprawnej. Taka definicja powinna zostać opracowana wspólnie przez wszystkie środowiska osób niepełnosprawnych.

Jednak w ocenie przedstawicieli rządu, proces stanowienia prawa jest transparentny, a definicja dotycząca niepełnosprawności istnieje w ustawie o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i jest wystarczająca.

Dyskusja o problemach osób niepełnosprawnych i współpracy tego środowiska odbyła się podczas spotkania, zorganizowanego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w ramach projektu „Postęp, przeciwdziałanie dyskryminacji, promocja różnorodności“ (27 stycznia).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum