Niemcy: wytyczne dotyczące tzw. biernej pomocy w samobójstwie pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2011 09:19

Udzielenie przez lekarza biernej pomocy w samobójstwie ciężko choremu pacjentowi nie jest w każdym przypadku niezgodne z etyką lekarską - uznała niemiecka Federalna Izba Lekarzy.

Niemcy: wytyczne dotyczące tzw. biernej pomocy w samobójstwie pacjenta

Dotychczas udzielenie przez lekarza pomocy pacjentowi w odebraniu sobie życia było ‒ w myśl starych wytycznych ‒ nie do pogodzenia z obowiązkiem lekarskim. Nowe sformułowanie stwierdza jedynie: Udział w samobójstwie (pacjenta) nie jest zadaniem lekarskim. 

Zgodnie z niemieckim prawem bierna pomoc w samobójstwie, polegająca np. na przerwaniu uporczywej terapii na życzenie śmiertelnie chorego pacjenta, nie jest karalna. 

Niedozwolone jest natomiast wspomagane samobójstwo, czyli podjęcie działań prowadzących do śmierci, nawet jeśli nastąpiły one z woli pacjenta. 

Liberalizacja wytycznych Federalnej Izby Lekarskiej precyzuje sytuację prawną lekarzy, którzy, kierując się wyrażoną wcześniej wolą pacjenta, postanowią przerwać działania służące przedłużeniu życia. 

Liberalizacja jest m.in. konsekwencją uchwalenia przez Bundestag ustawy o tzw. testamencie życia z 2009 r. W jej myśl dyspozycje pacjentów na wypadek śmiertelnej choroby czy konieczności sztucznego podtrzymywania przy życiu są wiążące dla lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum