Niemcy wprowadzą płatne dyżury aptek?

Autor: OIA Katowice/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2013 10:49

W czerwcu 2013 roku niemiecki Bundestag przyjął większością głosów projekt ustawy w sprawie zapewnienia dyżurów aptek. Jeśli ustawa wejdzie w życie Niemcy będą pierwszym krajem europejskim, w który dyżury nocne aptek będą w znacznym stopniu refundowane z budżetu funkcjonujących w tym kraju kas chorych.

Niemcy wprowadzą płatne dyżury aptek?

Ustawa będzie jeszcze poddana głosowaniu przez izbę wyższą niemieckiego parlamentu Bundesrat 5 lipca 2013 roku i zacznie obowiazywać najprawdopodobniej od 1 sierpnia b.r.

W Niemczech funkcjonuje obecnie 20 921 aptek ogólnodostępnych i każdej nocy, jak również w każdą niedzielę i dzień świąteczny dyżuruje około 1 400 aptek na terenie całego kraju. Oznacza to, że średnio każda niemiecka apteka pełni dyżur około 18 razy w roku.

Jednak liczba dyżurów pełnionych przez apteki w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich wynosi w ciągu roku nawet 25, co oznacza, że apteki te pełnią nawet do 70% więcej dyżurów w stosunku do aptek położonych w dużych miastach. Jest to szczególnie duże obciążenie, ponieważ apteki w mniejszych miastach i na terenach wiejskich mają najczęściej mniejsze przychody, a w trakcie pełnionego dyżuru nocnego mają również dużo mniej pacjentów, niż apteki dyżurujące w większych miastach.

Badania ankietowe przeprowadzone przez Instytut Badań Społecznych i Analiz Statystycznych Forsa na reprezentatywnej grupie 1000 osób dorosłych dotyczące dyżurów aptek w Niemczech wykazały, że są one ważne dla większości społeczeństwa. Wyniki ankiety pokazały, że dyżury aptek w porze nocnej oraz w dni świąteczne są ważne dla 86% osób (dla 50% bardzo ważne i dla 36% ważne). Tylko 9% respondentów uznało, że dyżury aptek są dla nich mało ważne, a jedynie 4% osób wskazało, że dyżury aptek nie mają dla nich żadnego znaczenia.

W roku 2012 około 28% niemieckiego społeczeństwa skorzystało z możliwości dyżurów pełnionych przez apteki co najmniej raz – oznacza to udzielenie fachowej pomocy przez apteki w porze nocnej lub w dni świąteczne dla ponad 20 milionów osób. Przy czym 24% osób korzystało z dyżurów aptek nawet do pięciu razy w ciągu roku, 3% - od sześciu do dziesięciu razy, a 1% więcej, niż 10 razy.

Szczególnie często z możliwości oferowanych przez apteki w trakcie dyżurów nocnych korzystały rodziny z dziećmi. Około 37% rodziców w wieku 30 – 44 lat skorzystało w roku 2012 z nocnych dyżurów aptek nawet do pięciu razy.

Dotychczasowy system finansowania dyżurów aptek w Niemczech oparty jest na pobieraniu przez apteki dodatkowych 2,50 euro od każdego pacjenta korzystającego z dyżuru. Ponieważ średnia liczba pacjentów w trakcie dyżuru wynosi około 10, co powoduje, że średni przychód apteki w trakcie dyżuru wynosi około 100 euro (na przychód ten składa się opłata stała za każde wydane opakowanie leku plus dopłata za wydanie leków w czasie dyżuru apteki), jest oczywiste, że przychody statystycznej apteki w trakcie dyżuru są dużo niższe, niż koszty tego dyżuru, które wynoszą średnio około 300 euro.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum