Niemcy: szczepienia przeciwko Covid-19 na mocy ustawy czy rozporządzenia

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2020 20:54

Już wkrótce w Niemczech pierwsza grupa osób ma zostać zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Eksperci zalecają, aby odbyło się to na drodze specjalnej ustawy. Tymczasem rząd w Berlinie chce uregulować sprawę szczepień na mocy odpowiedniego rozporządzenia.

Niemcy: szczepienia przeciwko Covid-19 na mocy ustawy czy rozporządzenia
Charite Berlin. Fot. Archiwum

Bundestag "nie może zostać ponownie zdegradowany do roli obserwatora", oświadczył wiceprzewodniczący klubu poselskiego partii FDP w Bundestagu Stephan Thomae. W demokracji w sprawach o podstawowym znaczeniu decyduje parlament - dodał.

Jak podkreślił, regulując dostęp do szczepionki, wyznaczamy w istocie rzeczy szanse na przeżycie". Dlatego nie można zaakceptować obecnej sytuacji, w której rząd, a przede wszystkim minister sprawiedliwości Christine Lambrecht z SPD, starają się uniknąć debaty w parlamencie w tej sprawie.

Instytut Roberta Kocha podał, że w sobotę (5 grudnia) w Niemczech odnotowano 23 318 nowych przypadków zarażenia się koronawirusem, o ok. 1600 więcej niż ubiegłą sobotę. Na COVID-19 zmarły 483 kolejne osoby, a ogólna liczba zgonów na koronawirusa wyniosła do tej pory 18 517 osób. Od początku pandemii koronawirusem zaraziło się w Niemczech milion 153 556 osób.

Czytaj: dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum