Niemcy: sąd uchyla wyrok w sprawie reklamowania aborcji

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2019 15:05

Sąd we Frankfurcie nad Menem uchylił wyrok ws. ginekolożki, która została skazana za nielegalną reklamę aborcji. Na korzyść lekarki przemawiały zliberalizowane w marcu przepisy - orzekł 3 lipca sąd we Frankfurcie.

Niemcy: sąd uchyla wyrok w sprawie reklamowania aborcji
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wyrok z 2017 roku wyrok wywołał w Niemczech duże poruszenie. W listopadzie 2017 r. ginekolożka Kristina Haenel z Giessen (Hesja) została skazana za reklamowanie aborcji na swojej stronie internetowej. Sąd argumentował, że lekarka naruszyła przepis kodeksu karnego (paragraf 219a), który zabrania publicznego oferowania, ogłaszania i reklamowania zabiegów przerywania ciąży i wymierzył jej grzywnę wysokości 6 tys. euro.

Ostatecznie w marcu 2019 przepis został zliberalizowany. Obecnie pozwala lekarzom na zamieszczanie w internecie informacji o tym, że oferują usługi aborcyjne. Nadal nie wolno im jednak podawać żadnych szczegółów dotyczących metod i okoliczności oferowanych zabiegów, które mogłyby zostać uznane za reklamę. Po dalsze informacje związane z aborcją lekarze muszą odsyłać kobiety do państwowych placówek poradnictwa.

Czytaj: dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum