PAP/Rynek Zdrowia | 12-09-2016 20:35

Niemcy: rozpoczął się proces 95-letniego byłego sanitariusza z Auschwitz

Proces byłego esesmana, sanitariusza w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, rozpoczął się w poniedziałek ( 12 września) Neubrandenburgu na północnym wschodzie Niemiec. 95-letni Hubert Zafke przybył na salę rozpraw na wózku inwalidzkim.

Fot. archiwum

Poprzednio rozpoczęcie procesu trzykrotnie odraczano z powodu złego stanu zdrowia Zafkego.

Zafke jest oskarżony o współudział w zamordowaniu co najmniej 3681 osób. W Auschwitz-Birkenau pełnił służbę przez miesiąc, od połowy sierpnia 1944 roku. W tym czasie do obozu zagłady dotarło 14 pociągów z więźniami.

Według prokuratury Zafke wiedział, że odbywa służbę w obozie zagłady. Wspierając struktury obozowe, esesman "uczestniczył w zagładzie" - napisano w akcie oskarżenia.

Zafke był w 1948 roku skazany na ponad trzy lata więzienia przez polski sąd za przynależność do SS i służbę w Auschwitz. Po odbyciu kary zamieszkał przez nikogo nie niepokojony w Meklemburgii, w NRD.

Podczas przesłuchań w 2014 roku były sanitariusz zaprzeczał początkowo, że służył w Auschwitz, a następnie twierdził, że nie wiedział o zbrodniach, a o komorach gazowych dowiedział się dopiero po wojnie. 

Zafke twierdzi, że w obozie zajmował się jedynie się rannymi żołnierzami i SS-manami.

Z około 8,2 tys. esesmanów służących w KL Auschwitz sądy skazały dotychczas 41 osób.