Niemcy: odszkodowanie za niechciane upośledzone dziecko

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2020 07:30

Niemiecki sąd przyznał kobiecie odszkodowanie, bo nie została poinformowana o ryzyku poczęcia upośledzonego dziecka. Upośledzenie dziecka ma dla matki „poważne konsekwencje psychologiczne”.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Kobieta podkreśliła, że zakończyłaby ciążę, gdyby została poinformowana o możliwości poważnego upośledzenia dziecka. Nie zrobiła tego, gdyż lekarze mówili tylko o możliwości wystąpienia „opóźnionego rozwoju”.

Decyzją Sądu Okręgowego w Karlsruhe kobieta ma dostać odszkodowanie w wysokości 20 000 euro za „ból i cierpienie”, jakiego doznaje z powodu urodzenia ciężko upośledzonego dziecka. Zdaniem sądu, lekarze zaniechali swój obowiązek, nie informując jej w wystarczającym stopniu o tym, że dziecko może urodzić się z niepełnosprawnością.

W uzasadnieniu (opublikowanym 21 lutego) sąd w Karlsruhe podkreślił, że dziecko cierpi na wadę mózgu i nie może pełzać, chodzić ani mówić. Ta fizyczna i psychiczna niepełnosprawność ma "poważne konsekwencje psychologiczne" dla matki. Dlatego sąd przyznał kobiecie odszkodowanie „za ból i cierpienie”. Ponadto sędziowie przyznali rodzicom odszkodowanie "w związku ze zwiększonymi wypłatami alimentów i zwiększonymi wydatkami na opiekę".

Czytaj: dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum