Niemcy: nadużycia w systemie domowej opieki nad obłożnie chorymi

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2018 15:01

W RFN rośnie popyt na usługi opiekuńcze nad osobami obłożnie chorymi pielęgnowanymi w domu. Coraz częściej fachowców zastępują osoby bez kwalifikacji, co może się skończyć tragicznie dla pacjentów.

Niemcy: nadużycia w systemie domowej opieki nad obłożnie chorymi. Fot. Archiwum

Wykorzystując brak fachowców, podejrzane firmy opiekuńcze zatrudniają personel bez wymaganych kwalifikacji i bez znajomości języka, oszukując kasy chorych, kasując pełne stawki za fachową opiekę. Możliwości kontroli ze strony władz są bardzo ograniczone, gdyż wszystko odbywa się w prywatnych czterech ścianach. Sytuacja ta stanowi zagrożenie dla pacjentów - ostrzega ARD w materiale wyemitowanego we wtorek wieczorem (27 marca) w ramach audycji Raport z Monachium.

Dominik Schirmer z bawarskiego oddziału kasy chorych AOK przyznaje, że zapotrzebowanie na opiekunów znacznie przewyższa podaż. W Bawarii działa 120 mobilnych firm opiekuńczych. Przeciwko 23 z nich prowadzone są postępowania w związku z podejrzeniem o oszustwo. Pomimo tego firmy te nadal oferują swoje usługi.

Władze Bawarii zapowiedziały bardziej energiczne działania przeciwko oszustom. W Bawarii w komendach policji działać będą specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze wyspecjalizowani w zwalczaniu oszustw w służbie zdrowia.

Szef MSW Bawarii Joachim Herrmann szacuje straty jego landu w wyniku oszustw w systemie ochrony zdrowia na wiele milionów euro. W skali całego kraju straty sięgają 14 mld euro - podaje dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

Kwestie opieki nad osobami niedołężnymi i obłożnie chorymi zajmują dużo miejsca w umowie koalicyjnej nowego rządu Angeli Merkel. Koalicjanci postanowili zwiększyć o 8 tys. liczbę pracowników w placówkach opiekuńczych. Bardziej atrakcyjne warunki finansowe mają zachęcić większą ilość osób do podjęcia pracy w tym zawodzie.

Jacek Lepiarz, Berlin

Czytaj: www.dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum