Niemcy: który pacjent ma przeżyć, a który umrzeć? Lekarze mogą stanąć przed koniecznością wyboru

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2020 09:03

Jeśli liczba infekcji w Niemczech będzie nadal rosła, to prawdopodobnie lekarze będą musieli podejmować decyzje o życiu i śmierci. Eksperci ds. etyki wzywają do parlamentarnej debaty na temat takich wyborów - pisze tygodnik "Spiegel".

Niemcy: który pacjent ma przeżyć, a który umrzeć? Lekarze mogą stanąć przed koniecznością wyboru
Lekarze nie chcą dokonywać takich wyborów Fot. Shutterstock

Politycy w Niemczech zdecydowali o wprowadzeniu nowych obostrzeń w walce z koronawirusem. Kanclerz Merkel tłumaczyła tę decyzję m.in. obawami, że miejsc z respiratorami na oddziałach intensywnej terapii może zabraknąć.

Minister zdrowia Jens Spahn ostrzega: - Liczba osób, które muszą być wentylowane, szybko rośnie, za szybko. W poniedziałek (2 listopada) 2243 pacjentów z Covid-19 przebywało w Niemczech na oddziałach intensywnej terapii. W czwartek (5 listopada) było ich już 2653.

Wirusolog Christian Drosten wyjaśnia, co by się stało, gdyby wirus nadal rozprzestrzeniał się z obecną prędkością. - Jeśli wszystkie miejsca intensywnej terapii w kraju będą zajęte, co może wkrótce nastąpić, znajdziemy się w sytuacji wymagającej segregacji - dodaje.

Drosten wskazuje, co takie sytuacje oznaczają dla lekarzy: - Mamy pacjenta z Covid-19 na oddziale intensywnej terapii. Jest stary, przebywa tam od tygodnia i ma szansę na przeżycie 30 do 50 proc. Następnie przychodzi pacjent, który ma 35 lat i troje małych dzieci, z tą samą chorobą i z jej ciężkim przebiegiem. Jeśli nie podłączymy go od razu do respiratora, pojutrze będzie martwy. Co robi lekarz? Musi zabrać starszego pacjenta spod respiratora - mówi wirusolog.

Lekarze nie chcą jednak dokonywać takich wyborów, a w czasie pandemii coraz częstsze są głosy, że Bundestag powinien zająć się sprawą.

Zieloni chcieliby, aby kwestia ta została poddana politycznej debacie. W środę (4 listopada) złożyli wniosek do komisji prawnej Bundestagu, domagając się przynajmniej zajęcia się tą sprawą przez parlament. Komisje prawne i zdrowotne powinny omówić tę kwestię z ekspertami - informuje "Spiegel".

Sytuacja epidemiologiczna w Niemczech jest coraz trudniejsza nie tylko w szpitalach. W tym tygodniu Instytut im. Roberta Kocha (RKI) nieoczekiwanie zalecił nową strategię testową dla kraju: laboratoria osiągnęły szczyt mocy przerobowych, w testowaniu koronawirusa trzeba więc skupić się tylko na konkretnych grupach ryzyka.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu prezydent Niemiec, Walter Steinmeier w liście do prezydenta Dudy proponował Polsce niemiecką pomoc w walce z koronawirusem.

Z Berlina Berenika Lemańczyk - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum