Niemcy: Trybunał Federalny uniewinnił w procesie o eutanazję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2010 11:55

Niemiecki Trybunał Federalny uniewinnił adwokata, który doradził swej klientce, żeby przecięła sondę, którą sztucznie odżywiana była jej matka, od pięciu lat pozostająca w stanie śpiączki.

Córka posłuchała rady prawnika, ale matce natychmiast wprowadzono do żołądka nową sondę. Dwa tygodnie później matka zmarła na serce. Zanim zapadła w śpiączkę, zastrzegała, że nie chce, by sztucznie utrzymywano ją przy życiu.

Sąd krajowy skazał adwokata na 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu, za usiłowanie zabójstwa, natomiast uniewinnił córkę, wychodząc z założenia, że mogła zaufać poradzie prawnika.

Adwokat odwołał się od wyroku, domagając się uniewinnienia. Odwołanie złożyła też prokuratura, żądając wyższej kary. Jednak przed Trybunałem Federalnym o uniewinnienie adwokata wnioskowała już zarówno jego obrona, jak i prokuratura.

Orzeczenie Trybunału Federalnego jest uważane w Niemczech za wykładnię granicy między dozwolonym, a niedozwolonym wspomaganym samobójstwem.

Środowisko medyczne oczekuje jasnego określenia, pod jakimi warunkami można przerwać terapię nieprzytomnego pacjenta, u którego nie ma szans na poprawę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum